יום ראשון, 19 באפריל 2015

אסטרטגיה מלאה לקידום אתר באינטרנט

עבודה נקייה של קידום היא דבר שנדיר למצוא בארץ, לכן הפוסטים שאני כותב לרוב מתייחסים לגוגל העולמי ולא לגוגל ישראל אלא אם כן ציינתי אחרת. הכוונה היא שלמרות שיש דברים מסוימים שעובדים בישראל, מניפולציות כאלה ואחרות שיכולות לתת יתרון אני לרוב לא ממליץ עליהם ואפילו מזהיר מהסיבה הפשוטה שזה לא באמת שיווק איכותי אלא יותר ריצה לטווח קצר. לא אתווכח על היעילות של השיטות הללו או המוסריות של השימוש בהן מול לקוח משלם או האם הלקוח הישראלי מתאים לפרופיל של עבודה נקייה או לא, כל אלו זה פוסטים אחרים. בפוסט הזה אני אכתוב אך ורק על האופן שבו מכינים אסטרטגיית קידום אתרים שבה קהל היעד עומד בעדיפות ראשונה.

בפוסט האחרון שכתבתי על מדדי סמכות רשמתי על "הצד השיווקי" של בניית הקישורים ועל האופן שבו חיזוק מדדי הסמכות מכיל בתוכו כבר את הצד הטכני. חשוב להבין שהצד השיווקי של בניית הקישורים הוא הצד החשוב באמת ופחות הצד שמתייחס למנוע החיפוש, זה לא אומר שאנחנו צריכים לשכוח לחלוטין מגוגל כשאנחנו בונים קישורים אבל זה כן אומר שכאשר אנו מכינים את האסטרטגיה לבניית קישורים קהל היעד אמור להופיע בראש מעייננו. הסיבה לכך פשוטה - נוכל להשיג קישורים איכותיים יותר שבאמת יועילו ונמנע מסיכונים.

איך להכין אסטרטגיית שיווק ממוקדת לקהל היעד של העסק? 


לאחר כל השינויים שגוגל מבצעים בשנתיים האחרונות אתם כבר מבינים שבניית קישורים בסגנון של פעם אינה עובדת כמו פעם ונדרשות מניפולציות מתוחכמות יותר. במקום לסכן את אתר הלקוח שלכם או אתר החברה שלכם יהיה עדיף שפשוט תשדרגו את האופן שבו אתם חושבים ופועלים ובכך גם תמנעו מסיכונים מיותרים ואפילו תניבו תוצאות איכותיות יותר.

אם תפעלו תוך התמקדות בקהל היעד קודם; אופי העבודה שלכם ישתנה לטובה והקישורים שתבנו יהיו איכותיים הרבה יותר. איש חכם שאל אותי לפני כמה ימים "מה השתנה בגוגל ב-5 שנים האחרונות?" והתשובה שלו הייתה - "שום דבר". הוא צודק שום דבר לא השתנה, כל ההצהרות של גוגל נשארו זהות וההנחיות שלהם פחות או יותר נשארו זהות, העובדה שמניפולציה כזו או אחרת עובדת בנתיים אינה אומרת שזו אסטרטגיה שכדאי או צריך לעשות, משמע גוגל התפתח סה"כ בכיוון של ההנחיות שלו והם ימשיכו לעשות כך. אתר שיפעל בתוך החוקים האלה ויבנה מותג חזק ואמיתי שמעניק לגולשים שלו בצורה פתוחה את האיכות הגבוהה ביותר יופיע למעלה, משמע מדדי סמכות גבוהים יותר תוצאות חזקות יותר שנשמרות לאורך זמן. 

אחד התהליכים שכמעט אף בעל עסק לא עושה הוא הכנה של אסטרטגיה מלאה ותוכנית מראש לקידום האתרים של העסק. בדרך כלל משלמים לחברת קידום אתרים והיא מכינה אסטרטגיה. הבעיה העיקרית באסטרטגיה של חברות קידום אתרים היא שהאסטרטגיות הללו מבוססת על ניתוח פרמטרים יבש של גוגל. כמה קישורים יש למתחרים, על איזה מילות מפתח הם מתמקדים או האם לאתריהם יש אופטימיזציה טובה וכו'. זה לא אומר שהאסטרטגיות הללו אינן יעילות, הן יכולות להיות יעילות מאוד וכתבתי על חלקן אך חסר בהן מוטיב קריטי מאוד וזה קהל היעד.

בחלק הבא של הפוסט אעבור עמכם על כל השלבים בהכנת אסטרטגיה מלאה לקידום אתרים שמכילה בתוכה גם את הצד הטכני אך גם את הצד השיווקי, כך תוכלו להכין אסטרטגיה שלמה שמעגנת בתוכה את הלב של העסק ואיכות הקישורים שתמצאו תהיה גבוהה יותר ומשמעותית יותר.

הכנת קובץ לאסטרטגיית קידום

פתחו קובץ אקסל תקראו לו "אסטרטגיית קידום אתרים" ותכתבו בו את העמודות הבאות באופן הבא:

בשורה הראשונה תרשמו: תוכנית לערוצי הפצה
בשורה השנייה תרשמו את הכותרת לכל עמודה
עמודה A: סוג התוכן
עמודה B: ערוצי התוכן
עמודה C: מטרת התוכן
עמודה D: תדירות פרסום התכנים
עמודה E: פעולה נדרשת
עמודה F: כתובת התוכן (URL).תוודאו שאתם לוקחים בסביבות 15 שורות בתוך הטבלה הזו, כי בשלב מאוחר יותר אנו נמלא בה את הנתונים שנאסוף ושנחליט.

בשורה 19 תרשמו: מטרות עסקיות
עמודה A: מטרות עסקיות
עמודה B: השפעה על קידום העסק
עמודה C: תוצאות 3 חודשים
עמודה D: תוצאות חצי שנה
עמודה E: תוצאות 9 חודשיםתוודאו שאתם לוקחים לפחות 6 שורות בשביל לרשום את הנתונים שיעלו מהאיסוף לאורך זמן.

בשורה 30 תרשמו: לב האסטרטגיה
עמודה A 31: ריקה
עמודה B 31: נושא
עמודה C 31: מילות מפתח \ תקציר
עמודה A 32: קהל יעד
עמודה A 33: מטרת התהליך
עמודה A 34: המסר העיקרי
עמודה A 35: מסרים משניים
עמודה A 36-40: ספרות אחד עד חמשזהו הקובץ שלכם מוכן ואתם יכולים להתחיל לעבוד על הרכבת האסטרטגיה, כאשר אתם מרכיבים אסטרטגיה לקידום אתם צריכים לקחת בחשבון שאמנם גוגל מסתכל ובוחן אוסף פרמטרים יבשים אבל ככל שתרחיבו את האסטרטגיה שלכם כך תכללו עוד אלמנטים ופרמטרים שגוגל בוחן. משמעות הדבר היא שכאשר מבצעים אסטרטגיה שבאמת מועילה לקהל היעד ובאמת מועילה לעסק על גבי האינטרנט אז משפיעים על גוגל בצורה הרבה יותר איכותית מאשר ביצוע מניפולציות.

הכנת אסטרטגיה לקידום אתרכם

חשוב שתזכרו שאסטרטגיה של קידום אתרים יעילה מתחילה ב"מה אני רוצה להשיג?" ורק אחרי כן ב "איך אני רוצה להשיג?". חשוב שתדעו את ה"מה" לפני ה"איך" וזה שלב שרוב חברות קידום האתרים ובעלי העסקים מדלגים עליו. 

פירקתי את התהליך הזה לשלבים מאוד ברורים, חלק מהמידע אתם תדעו למלא מאוד מהר וחלק מהמידע ידרוש מכם מעט מחשבה ולפעמים אפילו ניחוש מושכל, אל תפחדו להיות גמישים עם המטרות שלכם ועם המידע שאתם שמים, הרבה מהמידע שתמלאו אינו יכול להיות מדויק לכן השתמשו בידע שיש לכם על העסק בכדי לבצע את הניחוש המושכל ביותר, תמיד תוכלו לשנות ולערוך את המידע הזה בהתאם לתוכנית שלכם. 

כך או כך לא משנה מה הבחירות שביצעתם, חשוב שתעשו אותם לפחות 3 חודשים בכדי לראות האם התוכנית אפקטיבית, שינוי של התוכנית כל חודש או כל חודשיים יכול להוביל למצב שבו לא תדעו מה עובד ומה לא ותוודרו לחלוטין על תוכנית שייתכן וטובה בטווח ארוך יותר. 

מטרות עסקיות של הפעילות

בשלב הראשון עליכם להחליט מה המטרות העיסקיות שתרצו להשיג דרך פעילות הקידום שלכם, תזכרו שפעילות קידום מבוססת על בעיקר על תוכן בין אם הוא להפצה חיצונית ובין אם הוא לשימוש פנימי. איך תרצו שפעילות הקידום תגדיל את העסק שלכם? להלן מספר דוגמאות שכדאי לשקול, אבל תרגישו חופשי לא להשתמש בדוגמאות ולהחליט בשביל עצמכם.

1. חומר למשתמשים רשומים - מסייע למשתמשים רשומים ומשפר את היעילות של המוצר והשימוש בו
2. בניית קהילה גדולה יותר סביב המוצר או השירות שלי ברשתות חברתיות
3. שיווק Proper - הגדלת עניין במוצר או השירות שלי על ידי הפצה שיווקית גרידא
4. הגדלת מספר הרשמות של משתמשים במוצר או השירות - איסוף אימיילים ושמות
5. הגדלת המכירות של המוצר או השירות

פרקו את המטרה הרחבה למטרות עסקיות של ממש

פתחו את קובץ האקסל וגשו אל הכותרת "מטרות עסקיות"

תרשמו מטרה אחת עיקרית לפעילות הקידום ולפחות שני מטרות משניות, חשוב שתהיו ספציפיים ותרשמו ממש את התוצאות הרצויות שתרצו להשיג, אם אתם יכולים תנו גם את ציר הזמן או אחוז השיפור שאתם רוצים לראות ותרשמו את הדברים הללו תחת עמודה A21.

לאחר מכן תרשמו למה אתם רוצים להשיג את המטרות הללו, התשובה שלכם צריכה לכוון לאופן שבו המטרות הללו יסייעו לעסק שלכם ותרשמו אותם תחת "השפעה על קידום העסק" בעמודה B21.

שימו לב שתחת "מטרות עסקיות" שמתם תיבות של רבעונים, המטרה כאן היא לעקוב אחר התוצאות והשינויים המתרחשים בעקבות הקידום שתבצעו, מה שחשוב כאן הוא לדעת מהי נקודת ההתחלה שלכם ולסמן אותה בצד, ציינו כמה שיותר נתונים התואמים את המטרות שתיארתם בכדי ליצור נקודת התחלה ממנה ניתן למדוד את השיפור.

הגיע הזמן להחליט איך אסטרטגית הקידום הולכת לבוא לידי ביטוי

קידום נעשה על ידי תוכן והשימוש בו, לכן חשוב שתדעו איך אתם מתכוונים להשתמש בתוכן הזה, היכן אתם מפיצים אותו ואיך תוכלו להשתמש בו בצורה יעילה.  בכל תחום המשפך השיווקי עובד אחרת, ישנם תחומים בהם עמוד נחיתה אגרסיבי עובד בצורה יעילה מאוד ולעומת זאת בתחומים אחרים דוווקא הרשתות החברתיות הם הגורם המוביל של תנועה לתכנים אינפורמטיביים, חשוב שתבחרו את השיטה שמתאימה לאופי העסק שלכם ומטרותיו.  רק לשם הדוגמא אני שם לכם כאן שלושה סוגים של אסטרטגיות לשימוש בתוכן.

שיווק ישיר

בדרך כלל בשיווק ישיר, משתמש בתוכן בכדי להוביל גולשים ישירות לפוסטים או כתבות בתוך האתר עצמו ולאחר שהכתבה באתר עצמו מבצעת "פיץ'" של מכירה הם מועברים לעמוד נחיתה של מכירה. הרבה כתבות שעולות בפייסבוק חושפות את הגולש לקישורים שונים לעמודי מכירה, חשוב שתוכן שמופץ שם יהיה איכותי באמת ובאמת יעניין את הגולש.


שיווק מכלול

שיווק מכלול בדרך כלל משתמש במגוון רחב של ערוצים בכדי לפתות את הגולש ולתת לו מידע חיוני, אך לשמור את המידע החיוני באמת רק למשתמשים רשומים, לרוב מדריכי ה"איך עושים..." נחשפים למשתמשים רשומים בעוד שהתוכן שפותח את השער חשוף לכל, משפף כזה טוב למצבים בהם נרצה להעלות את מספר ההרשמות של משתמשים בשירות או מוצר וליצור בסיס רחב יותר של משתמשים שמקבלים תוכן בדיוור ישיר.


שיווק אגרסיבי

שיווק אגרסיבי בדרך כלל הינו שיווק ישיר שדוחף מייד למכירה של מוצרים, מתאים לחנויות שמוכרות מוצרים של ממש עם סליקה ועגלת קניות ומתאים גם לחנויות פשוטות יותר. בדרך כלל שיווק כזה דוחף תוכן לגולש שמביא אותו ישירות לעמודי מוצר שונים במטרה להגדיל מכירות. 


בקובץ האקסל שלכם חשוב שתציינו את סוג האסטרטגיה בה בחרתם, אם מדובר באחת משלושת האסטרטגיות שכתבתי למעלה, תוכלו להעתיק את התמונה ולהדביק אותה בקובץ, חשוב שתעשו זאת תחת הכותרת "לב האסטרטגיה" לצד העמודות הקיימות. 

בחירת לב האסטרטגיה של קידום אתרכם

בכדי שתוכלו להשתמש בשיטה שבחרתם קודם עליכם לדעת מה לב האסטרטגיה שלכם. תוכלו לעשות זאת על ידי בחירת מסר מרכזי וחידוד שלו לקהל יעד רצוי. המסר המרכזי חייב לבטא את היתרון שיש לעסק שלכם ושמוצע לקהל היעד שלכם. המסר המרכזי חייב להיות השורה התחתונה של "למה אתם פתחתם את העסק" זה למעשה "החזון שלכם" והוא חייב להיות אבן הפינה לכל האסטרטגיה והנגזרות שלה, כלומר בכל תוכן שייכתב ויופץ החזון יהיה הUNDERLINE של התוכן.

עליכם לנסח את המסר המרכזי שלכם בצורה כזו שהחזון שלכם יבוא לידי ביטוי. מה אתם הולכים לתת ללקוח שלכם? איך אתם הולכים להשפיע על חייו? 

איך התוכן שלכם הולך להועיל לקוראים ולאלו שעוקבים אחרי העסק שלכם? אם אין לכם מושג מה התועלת של התוכן תנסו לבחון איזה בעיה אתם פותרים לקהל היעד שלכם. חשוב שלאחר שניסחתם את המסר המרכזי שלכם ואת החזון שתייצרו לפחות 5 מסרים משניים הנגזרים מהמסר המרכזי, הסיבה לכך שאם תכתבו כל הזמן תכנים שיש בהם מסר אחד, זה יהפוך להיות חד גוני ולא יעיל תוך זמן מאוד קצר. 

דוגמא:

ori-seo.com

לב האסטרטגיה: להעניק את כל הידע והכלים לכל מקדמי האתרים בכל רמותיהם בכדי שיוכלו לבצע את העבודה שלהם בצורה יעילה יותר, חכמה יותר וטובה יותר. 
המסר המרכזי: אני אתן את כל הכלים וכל הידע להפוך כל מקדם אתרים בכל רמה למומחה של ממש שיכול להביא תוצאות אמיתיות לכל לקוח ולכל אתר בצורה יעילה וטובה.
מסר משני: מדריכים מפורטים לסיוע לפעילות קידום, חשיפת אסטרטגיות מניפולטיביות, גילוי איך מנוע החיפוש עובד, מתן ידע חופשי לכולם. 

לאחר שבחרתם וניסחתם תרשמו זאת בקובץ האקסל שלכם תחת "לב האסטרטגיה" בתיבות הנדרשות, אני מציע לכם לכתוב לפחות 5 מסרים משניים שנגזרים מתוך המסר המרכזי בכדי לסייע לכם. 

ביצוע מחקר מתחרים מקיף

אחד הכלים היעילים ביותר שלכם לבחון הצלחה של קידום ואסטרטגיות של תוכן יהיה להסתכל על מתחרים שלכם שהצליחו. בכל תחום יש שחקנים חזקים, כאלה שמצליחים. תמצאו לפחות 5 מתחרים עיקריים שמצליחים עם הקידום שלהם ועם הפצות התכנים שלהם. אין זה חשוב האם מדובר במותגי ענק בעלי תקציבי עתק או מותגים קטנים העיקר שאלו יהיו מותגים שהקידום שלהם מוצלח ושהם מפיצים תוכן איכותי בצורה יעילה, כלומר שהבסיס לקידום שלהם הוא תוכן ולא מניפולציות. 

בשורה 50 תרשמו את הכותרת "ניתוח מתחרים" 
עמודה 51 A: מתחרים
עמודה 51 B:  מה המסר המרכזי שלהם
עמודה 51 C: מה הנושאים שהתוכן שלהם מכסה
עמודה 51 D: סוגי התוכן שלהם
עמודה 51 E:  "קריאה לפעולה" 


חשוב שתנסו לזזהות את המסר המרכזי בתוכן של המתחרים שלכם. חשוב שתיצרו רשימה של נושאי התוכן שהם מכסים ושתזהו את האופן שבו הנושאים הללו מתקשרים למסר המרכזי של התוכן שלהם, תנסו לזהות מה מטרות התוכן שלהם לפי האופן שבו הם משתמשים בסוגי תוכן שונים, למשל מצגות, כתבות, אמצעים ויזואליים וכו'. ותמפו את סוגי ה"קריאה לפעולה" של המתחרים מהם הטריגרים הרגשיים בהם הם משתמשים ואיזה סוג של קריאה לפעולה הם מנסים להשיג, האם מדובר בהרשמות, מכירות, הפצה ברשתות חברתיות וכו'. 

הגדרת קהל היעד שלכם

בחירת קהל יעד יכולה להיות התעסקות די ארוכה, אחת הבעיות הנפוצות ביותר של בעלי עסקים בהכנת אסטרטגיות תהיה הגדרה מדויקת של קהל היעד שלהם. העיקרון החשוב ביותר לזכור בהגדרת קהל יעד הוא פירוט. כמה שיותר מיקוד ופירוט יובילו להגדרת קהל יעד יעיל יותר וממיר יותר. ככל שתנסו לפגוע רחב יותר כך אחוז ההמרה שלהם יהיה נמוך יותר.

עליכם לבחור נישה ספציפית לקהל היעד שלכם, למשל אם אני אכתוב שקהל היעד שלי הוא "אנשי שיווק" ובכן אנשי שיווק זה בהחלט נישה אבל אם אמקד אותה ל"אנשי שיווק אינטרנטיים" אזי שמיקדתי את הנישה עוד יותר. חשוב להיות אפילו מפורטים יותר למשל "אנשי שיווק אינטרנטיים בחברות גדולות שעוסקות בתחום הטכנולוגיה ויש להם צוות קידום אתרים פנימי לחברה". זו תהיה התמקדות יעילה מאוד שיכולה להתאים לצרכי השירות או המוצר שלי. 

אחרי שבחרתם את קהל היעד שלכם ומיקדתם אותו, וודאו שאתם ממלאים זאת בתוך התיבה תחת "לב האסטרטגיה" בקובץ האקסל שלכם. 

תיצרו פרופיל מפורט של הלקוח האופטימלי שלכם

חלק שהרבה חברות קידום אתרים מפספסות הוא הגדרה מדויקת של הלקוח האופטימלי של העסק. חשבו שאתם תמיד כותבים ללקוח האופטימלי שלכם, לקוח החלומות זה שיקנה הכי הרבה, יפיק הכי הרבה מהעסק שלכם והיה אופטימלי לצרכי השיווק של העסק. 

בהגדרה של הלקוח האופטמלי שלכם אל תתנו טווחים, תהיו ספציפיים עד לרמת הפרטים הכי קטנים. ותמפו אותו לפרטי פרטים. 

1. גיל
2. מיקום בארץ או במדינה בה אתם משווקים
3.  מין
4. מצב סוציו אקונומי
5. השכלה
6. מצב משפחתי
7. עיסוק
8. אישיות
9. הגישה שלו לחיים
10. תחביבים
11. סגנון חיים
12. התנהגות 

ברגע שתמפו בצורה יעילה את הלקוח האופטימלי שלכם תוכלו לקבל תמונה טובה יותר של איך לגשת אליו, איפה למצוא אותו ואת מי אתם מחפשים. חשוב שתפרטו כמה שיותר, חשוב שתדעו מהו השוק אליו אתם פונים. 

הרכבת אסטרטגיה להפצה בערוצים שונים

עליכם לקחת את המסר המרכזי שבחרתם ולזקק מתוכו מסר שמורכב משלוש עד ארבע מילים. מסר ישיר ויעיל לגולש ולאחר מכן תשימו אותו תחת "מילות מפתח \ תקציר" בלב האסטרטגיה בקובץ האקסל. חשוב שתבדקו את הבחירות שלכם, בצעו סיעור מוחין בתוך החברה או עם המנהלים שלכם ואנשי השיווק, בצעו בדיקה של המסרים על חברים, משפחה, אנשים קרובים.

לאחר מכן תיצרו רשימה של נושאים או קטגוריות של תוכן שנגזרות מתוך המסרים המשניים שבחרתם מוקדם יותר, תוכלו לזקק רשימה של נושאים בצורה קלה בהתאם למה שבחרתם בשלב הקודם. חשוב שגם כאן תבדקו את עצמכם. ואז תרשמו זאת בקובץ האקסל. תחת "נושא" בלב האסטרטגיה.

בחרו את סוגי התוכן שאתם הולכים לייצר

ישנם הרבה מאוד סוגי תוכן שמתאימים לסוגי קהל שונים, חשוב שתיצרו גיוון בסוגי התוכן ושתגעו בכל סוגי התוכן האפשריים, חברות סמכותיות וגדולות מייצרות תוכן מכל מיני סוגים, הגיוון הזה חשוב גם לגוגל וגם לאופן שבו העסק שלכם יתקדם בתוצאות החיפוש כתוצאה מהשיווק. 

דוגמאות לסוגי תוכן שתוכלו להשתמש בהם: 

1. פוסטים בבלוגים
2. כתבות במגזינים שונים או אצל פאבלישרים באינטרנט
3. מצגות 
4. אינפוגרפיקות
5. מדריכי "איך לבצע" 
6. תוכן וידיאו
7. ניוזלטרים
8.סדרות טיפים
9. הופעה ברדיו אינטרנטי או באודיו

סמנו בתוך קובץ האקסל שלכם איזה סוגי תכנים אתם הולכים להפיץ והיכן. 


אפיינו את מטרות ערוצי התוכן שלכם בצורה יעילה. חלק מערוצי התוכן שלכם צריכים לדחוף תנועה לאתרכם, חלק מהם צריכים לייצר עוקבים או להגדיל את הקהל שלכם, חלק צריכים לחזק את המוטיבים החברתיים וחלקם יכולים אפילו להיות כאלה שיגרמו לאנשים לקשר אליכם. כל ערוץ תוכן צריך להיות מוגדר בצורה יעילה. 

אפיינו בצורה יעילה את הגישה בה תנקטו בכל ערוץ תוכן, חלק מערוצי התוכן צריכים להיות קלילים לעומת חלקים אחרים שצריכים להיות בעלי טון רציני יותר, חשוב שתדעו איזה מקהל היעד נמצא באיזה פלטפורמה בכדי שתוכלו למקד את האופן שבו אתם מגישים את התוכן, ככל שתדייקו באופן ההגשה כך התוכן שלכם ימיר יותר בשורה התחתונה.

שלבו אסטרטגיית קישורים יעילה בתוכן

כאשר אני כותב מאמרים ומדריכים אני תמיד מפנה למדריכים אחרים שיכולים להועיל לגולש, לעיתים למדריכים שאני כתבתי בעבר ולעיתים למדריכים של גורמים חיצוניים לי, ניל פאטל למשל הוא דוגמא קלאסית כאחד הגורואים שלי, אני לוקח השראה מהרבה מהמדריכים שלו ולכן מקשר חזרה להרבה מן המדריכים שלו, כמו כן ראנד פישקין, בארי שוורץ, ארון וול וכו'. חשוב כשאתם מייצרים את התוכן שתבנו אותו בצורה כזו שהוא יועיל גם לפלטפורמות אחרות שלכם וגם לפלטפורמה עצמה. חשוב שהקישורים הללו יהיו באמת עם ערך ולא ניסיון נואש לתפוס מילות מפתח וכו'.

מספר סוגי קישורים שכדאי שיופיעו בתוכן שלכם: 

1. קישורים לכתבות קודמות המחזקות טענות מסוימות או מרחיבות הסברים מסוימים בכתבה שלכם
2. קישורים לכתבות שלכם בפלטפורמה חיצונית הקשורה לכתבה הנוכחית ולנושא שלה
3. קישורים למקורות סמכותיים חיצוניים הקשורים באופן ישיר לכתבה שלכם
4. קישורים או עוגנים בתוך הכתבה שלכם שמעבירים את הגולש ממקום אחד למקום אחר באותו עמוד (#)

תיצרו טבלת מעקב אחר האפקט שכל תוכן מייצר מבחינת קהל יעד ומבחינת קישורים

תכנים איכותיים מקבלים לרוב תנועה רבה ממקורות תנועה שונים ולעיתים גם מקבלים קישורים נכנסים ממגוון מקומות שונים. ככל שהמדריך או הכתבה מפורטת יותר וממוקדת יותר לקהל היעד שלכם כך האפקט יהיה גדול יותר. תוודאו שאתם עוקבים אחר האפקט הזה לאורך 3-9 חודשים מרגע העלאת התוכן. 

כאשר מדובר בתכנים שעולים לאתר החברה שלכם או בבלוג בבעלותכם המעקב שלכם יהיה קל הרבה יותר, מכיוון שיש ברשותכם כלים שיכולים לתת לכם מידע מדויק, במידה ומדובר בפלטפורמה חיצונית תוכלו לבחון זאת עם כלים חיצוניים ולהשוות זאת מול תנועה נכנסת המופיעה בכלי מדידה לתנועה. 

כלים שניתן עימם לבדוק את אפקט הקידום:

1. כלי מנהל אתרים - קישורים נכנסים ושאילתות נפוצות. בקישורים נכנסים תוכלו לראות כמה קישורים נבנו לתוכן ומהיכן, ושאילתות נפוצות יראו לכם באיזה ביטויים התוכן שלהם החל להופיע לאחר שכתבתם אותו. 

שאילתות נפוצות - עמודים מובילים


קישורים נכנסים - דפים מקשורים


חשוב שתבצעו מעקב לאורך מספר חודשים ותתעדו זאת בקובץ בכדי לראות האם הכתבות הללו מייצרות לכם שאילתות נוספות עם הזמן והאם הם מקבלות עוד ועוד קישורים בכדי לדעת מהו הממוצע של תוכן שמופיע באתר שבבעלותכם. 

2. מג'סטיק - כלי לבדיקת קישורים שיעיל מאוד לניתוח נתונים של מתחרים ולניתוח מדדי סמכות ואמינות של עמודים ושל אתרים.  חשוב שתמדדו את המדדים העיקריים של Citation flow ו-trust flow ביחד עם הנתונים של העמודים המקושרים ביותר ונתונים כלליים נוספים כמו מספר קישורים כולל, מספר עמודים מקושרים וכו'. הכלי בתשלום אך כדאי מאוד. 

עמודים מקושרים ביותר במג'סטיק


מדדי Trust Flow ו - Citation Flow


כל ניתונים הכלליים שאתם יכולים לבצע עליהם מעקב נמצאים גם הם במסך הראשי של הסיכום. 

3. כלי הקישורים של מוז -  כלי מאוד יעיל ומדויק למדידת פרמטרים של סמכות הדומיין כולו וסמכותת של עמודים שונים, מומלץ לבדוק את שיפור המדדים הללו לאורך של 6 חודשים, שיפור מראה על התחזקות המותג באופן כללי על גבי הרשת. 


הפוך את כל האסטרטגיה לתהליך מובנה עם ציר זמן 

בכדי שהמדריך המלא הזה לא יהפוך להיות עוד "גזור ושמור" שאף פעם לא תבצעו כדאי מאוד שתהפכו את המדריך הזה לתהליך מובנה עם ציר זמן, בחרו התשתיות שלכם בין אם מדובר בערוץ יוטיוב, פרופיל פייסבוק או בלוג של החברה ותייצרו תשתית יציבה ומוכנה לקבלת תכנים להפצה. רק אם תשימו זאת לתוכנית מובנית ותשימו לעצמכם יעדים ברורים לשלושה חודשים, חצי שנה ותשעה חודשים תוכלו לגרום לכך להצליח, חשוב שתשארו גמישים במחשבה שלכם כל נתון בתוכנית יכול להשתנות וכדאי שישתנה ברגע שיתחילו לזרום אליכם נתונים. 

אם תעבדו עם קבצים מסודרים ותנתחו את הנתונים שלכם בצורה יעילה תוכלו להסיק מהם מסקנות די מהר. כמו כן כשאתם בונים את התשתיות שלכם אתם צריכים לבנות אותם נכון, להלן מספר מדריכים חשובים לבניית התשתיות הללו בצורה שתהיה יעילה הרבה יותר. 


במדריך המלא של ניל פטאל לאסטרטגיות תוכן - הפרק הראשון הוא לדעתי היעיל ביותר והחלטתי לקחת את מבנה המאמר ולכתוב את המדריך שלי לפי המבנה שלו. למי שמעוניין במדריך המלא של ניל הוא מופיע כאן אם תרצו לקפוץ ישירות למבנה שמופיע במאמר הזה אז תוכלו למצוא אותו כאן. החלק שעוסק באסטרטגיות תוכן במדריך הזה מבוסס על מבנה האסטרטגיה של ניל ומבנה אסטרטגית הקישורים במדריך זה הינו מבנה שיצרתי די מזמן ואף כתבתי עליו ביולי 2014 באתר החברה שלי בארה"ב וכרגע נמצא תחת מדור המאמרים בפרופיל הלינקדין שלי (כאן). 

אם יש לכם אסטרטגיות משלכם, דרכים יעילות יותר לבצע את האסטרטגיה, הצעות לייעול האסטרטגיה ואולי אפילו כלים נוספים למעקב, אנא תשאירו לי תגובה בחלק התחתון ואוסיף זאת למאמר. 

2 תגובות:

  1. לא מובן בדיוק את ההבדל בין מטרות עסקיות לבין לב האסטרטגיה ומטרת התהליך הרי אם אני אומר שמטרת העסק שלי היא הגדלת מכירות וההשפעה תהייה הבאת רווחיות לעסק זה בדיוק אותו דבר כמו שארשום שמטרת התהליך היא להגיל רווחים והמסר העיקרי הוא שיהיו יותר לקוחות ...

    השבמחק
  2. היי James.. השאלה שלך מצויינת ולפי הדוגמאות שאתה כותב עליהן אתה לא מגדיר נכון מטרה לתהליך או קהל יעד. לומר שמטרת התהליך היא להגדיל רווח זה לא מיקוד נכון, כי אחרת כל העסק שלך מטרתו לעשות רווח. עלייך להיות ממוקד הרבה יותר למשל מטרת התהליך תהיה הגדלת כמות הקהל שמגיע אלייך מפייסבוק, או הגדלת כמות הקישורים שאתה מקבל וכו'.

    השבמחק