יום שני, 8 במרץ 2010

באז ויראלי - מה זה ?

באז ויראלי ,  מהווה את אחת הדרכים היעילות ביותר להעביר רעיון או מסר על גבי רשת האינטרנט, שימוש ביצירתיות יוצאת דופן ורעיון מקורי יכולים להוות סרטון ויראלי שכשמו כן הוא , שריפה בשדה קוצים. ישנם קטעי וידאו על גבי הרשת שזכו למאות מיליוני צפיות וכל זה על הרעיון המקורי והיצירתיות ליצור וידאו שמעביר רעיון מקורי וייחודי.

באז ויראלי - כלי לשיווק באינטרנט


הרעיון מאחורי סרטונים ויראליים, היא ליצור תוכן מקורי תוך שימוש ברעיון יצירתי בכדי להעביר מסר. בדרך כלל סרטונים ויראליים אינם משווקים דבר מה , אך אין זה אומר שזה לא נעשה בעבר. דוגמא אחת יוצאת דופן- היא הוידאו הויראלי Where The Hell Is Matt בסרטון זה אנו רואים , אדם שנראה מעט מטופש שרוקד בצורה טיפשית ועלינו לנחש בכל וידאו היכן הוא רוקד, רק לאחר 14 חודשים של סרטונים כאלה , הם יצאו בסרטון אחד ארוך שמראה את מאט רוקד במעל 42 מדינות עם מעל ל 10,000 איש.

הסרטון הזה זכה למעל - 27,184,008 צפיות, זה נתון מדהים לחלוטין, סרטונים כאלה יכולים להביא לחשיפה אדירה במימדים שפרסום רגיל וקונבנציונלי אינו יכול להניב.  מספר הצפיות הגבוה הזה נמצא רק ביוטיוב , באתר החברה נספרו כמה עשרות מיליונים ובאתרים אחרים כמה עשרות מיליונים. 

כל חברה שמוכרת רעיון מקורי הייתה מעוניינת לקבל חשיפה מסוג זה, אנשים שמתלהבים מהרעיון או מהיצרתיות מעבירים את זה הלאה, מחבר לחבר , זה סרטון שבשנת 2008  -  "הוכתר כסרט הויראלי הטוב ביותר" 

דוגמא נוספת לסרט ויראלי שהניב תוצאות מדהימות ואפילו שבר את שיא הגינס בהיותו הסרטון הויראלי הכי טוב, הוא הסרטון פרסומת למים של חברת EVIAN , שנקרא Evian Roller Babies סרטון זה עוסק בהשפעות המים האלה על גופנו, הרעיון והביצוע היוצא דופן תוך שימוש במסר ייחודי ויצרתי הצליחו להכתיר את הסרטון הזה בספר השיאים של גינס.  
הסרטון הזה זכה ביוטיוב בלבד בסך של : 19,537,999 צפיות אם לא יותר (תלוי מתי אתם קוראים את זה).

באז ויראלי - לא רק בוידאו


באז ויראלי איכותי אינו מתבטא רק בקטעי וידאו , לפעמים בקידום אתרים עלינו לנקוט בטקטיקות שונות ויצירתיות בכדי להעלות מודעות או להעלות חשיפה גם בפני מנועי החיפוש, הרי המטרה העיקרית של מנועי החיפוש היא לספק את המידע הרלוונטי והטרי ביותר לגולש , במידה וישנו נושא חם מדובר ברשת בביטוי המפתח המסוימים.

אנו יכולים להעלות מודעות על ידי יצירת באז ויראלי בנוגע לאותו ביטוי או נושא, ישנן מגוון דרכים שונות לעשות זאת, החל ביצירת הודעה מקוממת או יוצאת דופן בפורום העוסק בנישה, ועד ליצירת בלוג שנוי במחלוקת, יש להזהר שלא ליצור תדמית שלילית אומנם האפקט הויראלי נע מהר יותר כאשר מדובר על מוטיבים שליליים. 
ונכון שיש אמירה שאומרת כל פרסום הוא פרסום טוב, אך אינני ממליץ על כך. 

רשתות חברתיות - כבאז ויראלי 


המיקום המושלם לערוך בו הפצה ויראלית היא כמובן , הרשת החברתית, רשת חברתית מציעה לנו מגוון אופציות ואפשרויות ליצור באז ויראלי איכותי שיעבור מעמוד פרופיל אחד לשני בצורה יעילה ונקייה. 


החל מפתיחת קבוצות נישה ועד ליצירת עמודי תווך , אפילו כתיבת סטטוס מעורר מחלוקת כאשר יש לנו מעל 2,000 חברים יכולה להביא לתוצאות יוצאות דופן,  יש לנו עשרות כלים שהרשת החברתית מספקת לנו, זה שטח עבודה מצויין לכל הנושא הויראלי מעצם היותו עמוס באנשים.

מעורר מחלוקת - מקומם


העקרון הוא פשוט , מקוריות , יצירתיות וכמובן לעורר מחלוקת . מספיק הודעה אחת שבכותרת ישנה מחלוקת וכבר זה יכול לעורר דיון מאד ארוך שישאיר את העמוד שלכם בחלקו העליון של הפורום, או את הבלוג בתוצאות הראשונות בגוגל . 

אין צורך ליצור תדמית שלילית , כמו לדוגמא לנהוג בגזענות בכדי ליצור רעש סביבנו , מספיק מעט עבודה טובה ויעילה בשטח, ויכול לקרות שיעשו בשבילכם באז ויראלי ללא ידיעתכם. 

בעקבות הופעתנו בתוכנית המקצוענים החליטה חברה מתחרה שלנו , לקנות קישור ממומן תחת הביטוי "גיא בכר" שהוא סמנכ"ל השיווק של דוראן - קידום אתרים ,  בכדי לפרסם את הקורס קידום אתרים שלהם בתקווה לגנוב לנו LEADS לקורס קידום אתרים שאנו מעבירים בג'ון ברייס.


עכשיו פעולה זו מעוררת מחלוקת רצינית. כמובן שמסרנו להם בנחמדות שיורידו את הקישור והוא ירד כמעט מייד כמו שהוא עלה , אך הדבר משעשע ומראה שלפעמים נעשה באז ויראלי שלא מצידנו , לנו.


פעולות טבעיות שלנו גרמו למתחרים לעשות באז ויראלי על החברה שלנו, מיתוג עצמי נכון , עבודה יעילה וזמן יכולים לעשות את ההבדל גם בבאז ויראלי. 

באז ויראלי - עיתוי נכון

החכמה בבאז ויראלי היא היצירה הנכונה בזמן המתאים , לפעמים יש בידינו רעיון ויראלי מצויין ואפילו הבאנו אותו לידי ביטוי בצורה מושלמת אך הזמן אינו מתאים, ישנם ביטויים שהם עונתיים או חולפים , כמו ללכת לים בקיץ הרי שבחורף אין טעם לעשות באז ויראלי על הקיץ והים , או חגים לדוגמא או חופשות בחגים.

לכן לפעמים העיתוי לבאז ויראלי ממנף את התוצאות של הסרטון בצורה יעילה הרבה יותר , כמו משב רוח גבית לספינת מפרשים. 


באז ויראלי זהו כלי רב עוצמה שכאשר משתמשים בו נכון יכול להניב חשיפה יוצאת דופן בזמן מהיר. לפעמים בכדי לעשות באז ויראלי אין צורך בתקציב גבוה , רק רעיון יצירתי מספיק בכדי שאחרים ידברו עלייך.

4 תגובות:

 1. מאלמקייס לזילברשטיין. תחילתה של ויראליות

  השבמחק
 2. ראובן שטיין12 במרץ 2010 בשעה 14:22

  מאמר כתוב נפלא, באז ויראלי בהחלט אחד הדברים החשובים בשיווק באינטרנט... ואני אבדוק את הרשת החברתית הזו שציינת

  השבמחק
 3. שיווק או באז ויראלי הם לא רק שם נטול משמעות לשיטת שיווק, ראשית השם ויראלי מבוסס על התפשטות על פני רשת של קשרים, בצורה דומה להתפשטות של וירוס, כלומר פרט בתוך קבוצה מודיע לכל הפרטים האחרים בקבוצה על דבר מסויים, חלק מחברי הקבוצה ימשיכו ויודיעו, לקבוצה אחרת בה הם חברים, על הדבר וכך הלאה והלאה. הבעיה עם השיווק הויראלי בישראל היא מצד אחד חוסר הפירגון המאפיין את הקהל הישראלי שבעיקבותיו כל אחד שומר את המידע לעצמו, למרות שהוא ראוי להפצה, ומצד שני הם אינם מבינים שפירגון כזה הוא זה שיוצר את המידע ברשת, מגדיל את התנועה לאותו דבר(למשל אתר אינטרנט או חנות ממש), וגם תורם לקידום בתוצאות החיפוש. זהו בעצם העיקרון שעליו מתבסס הווב 2.0 שאמור לשתף אותנו הגולשים ביצירת תוכן ברשת.

  השבמחק