יום שישי, 12 בדצמבר 2014

מקרה בוחן - איך להופיע בחמישייה הראשונה בגוגל בביטוי חיפוש תחרותי תוך 3 חודשים בלבד

תופעה שחוזרת מזה שנים רבות בגוגל הינה שאתר מתברג בעמוד הראשון בהפתעה מוחלטת ושאר המתחרים לא מבינים מאיפה האתר הגיע או למה נכנס לעמוד הראשון לעיתים אפילו לשלישייה הראשונה בתוצאות החיפוש של גוגל. חשוב לי לציין שפוסט זה אינו שיפוטי ומטרתו לחשוף וללמד. אני תמיד מצדיע לאותם אנשים שבעזרת שיטות קידום הצליחו להתברג במקומות גבוהים במיוחד לצד אחרים שניסו שנים ולא הצליחו, זה מעיד גם על העבודה של גוגל וגם על העבודה שלהם.

חשוב להבין דבר פשוט, בהסתכלות של מנוע החיפוש אין אתרים רעים או טובים, יש אתרים איכותיים יותר ויש אתרים איכותיים פחות ורמת "האיכות" נקבעת על פי אוסף של מעל 220 פרמטרים (נוספו עוד המון בשנים האחרונות) שגוגל בוחנים בתמהיל ספציפי ביחס לכל תחום. 

לכן מדדי אמינות, סמכות, רלוונטיות ואורך זמן של פעילות מהווה מדדים חד משמעיים של "איכות" ומי שעושה אותם נכון יכול להניב לעצמו תוצאות מאוד טובות.

איך אתר מתברג לראש התוצאות במילה "קידום אתרים"


לאחרונה היו כמה וכמה תופעות של אתרים שקפצו לראש התוצאות, לפני שנתיים וחצי היה אתר שהגיח לראש התוצאות בזמן מאוד קצר ונשאר שם מספר רב של חודשים לדעתי אפילו יותר משנה ובזמנו הוא עשה זאת על ידי קנייה יזומה של קישורים מרוסיה במגוון גבוה של טקסט עוגן, רק בפינגווין 2.0 הוא ירד במיקומיו מספר עמודים אחורה. 

לאורך השנים ובמגוון גדול של תחומים התופעה הזו הייתה מתרחשת שוב ושוב, גוגל שניסו להיאבק בתופעה המציאו את "ארגז החול" (שכתבתי עליו עוד בשנת 2009)  שנועד לתת לאתרים חדשים "טיים-אאוט" כמו מן מבחן אמון לראות האם האתר אמיתי ולגיטימי לפני שהוא עולה לאינדקס.

האם ארגז החול פתר את הסוגיה? כלל לא :). לאחר עדכון אלגוריתם של גוגל שנתן משנה חשיבות למילות המפתח המופיעות בתוך כתובת ה-URL, אתר עם מילת מפתח ממוקדת מאוד למשל "השכרתרכב.name"  היה יכול מופיע בביטוי השכרת רכב כמעט מייד ללא כל פעילות משמעותית באתר, באותם זמנים היה טירוף של רכישת דומיינים עם מילה מדויקת עד שגוגל החליטו לשים לזה סוף והחלישו את המשקל של מילות מפתח בכתובת האתר.

חשוב להדגיש שעד עצם היום הזה אם נקנה דומיין עם מילת מפתח בשורת הURL אנחנו נופיע מהר יותר בביטוי המדויק של שם הדומיין מאשר הם השם דומיין אינו מכיל את המילת המפתח, תזכרו את זה כי זה חלק מהאופן שבו האתר המדובר הגיח לתוצאות הראשונות בביטוי "קידום אתרים"

אני חושב שלאורך השנים יותר אתרים קפצו לראש התוצאות בביטוי "קידום אתרים" מאשר ביטויים אחרים אם כי אני משוחד, כי חקרתי ובדקתי בעיקר משווקי אינטרנט כי רציתי ללמוד עוד על שיטות העבודה ברשת והאפקטיביות שלהן. תמיד אהבתי לחקור וללמוד ואין מישהו טוב יותר ללמוד ממנו מאשר הקולגות שלי, למזלנו באינטרנט כמעט הכול שקוף ולכן אני יכול למדוד ולבחון פעילות של אתרים בכל הרבדים ולאורך זמן בכדי להסיק מסקנות והשלכות על האופן בו האתר מדורג במנוע החיפוש.

גם לאחרונה קפץ לשישייה הראשונה אתר שעוסק בקידום אתרים, האתר אינו אתר חדש, מדובר בדומיין ישן משנת 2008 שהיו עליו תכנים של קידום אתרים, לא נגעו באתר הזה עד מאי 2014 כאשר הדומיין ביצע הפניית 302 לאתר אחר, רק לאחר מספר חודשים בסביבות ספטמבר 2014 הם הפכו את ההפנייה ל-301 ואת הדומיין המפנה להיות הדומיין המופנה.

בכדי שנוכל לעקוב אחר הדברים בצורה מסודרת נתייחס לשני האתרים בשמות, הדומיין שפרץ לעמוד הראשון בביטוי קידום אתרים יקרא דומיין א' והאתר שמבצע אליו הפניית 301 יקרא דומיין ב'

דומיין א' ישב במשך שנים עם אותו תוכן ואותו עיצוב, לאחר מספר שנים ביצע הפנייה זמנית (302) לדומיין ב' זאת בכדי שגוגל יתחיל להבין שמדובר על אותו "אתר". לאחר מספר חודשים דומיין ב' הוא זה שהפנה לדומיין א' אך הפעם בהפנייה קבועה (301). 

חודש מאי 2014 דומיין א' מפנה ב-302 לדומיין ב'החל מחודש ספטמבר 2014 ההפנייה התהפכה ודומיין ב' מפנה לדומיין א' אך בהפנייה של 301אני קובע שההפנייה נעשתה בסביבות חודש ספטמבר למרות שאין לי צילום מסך, כי דומיין ב' נסרק בתחילת אוגוסט ולאחר מכן נעלמו עקבותיו האינטרנטיות, אפילו הכלי שסורק ונותן תמונות מצב של האתר web archive לא מוצא סנפשוטים של האתר, הוא מוצא שניים בחודש אוגוסט של 2014 ולאחר מכן כלום, גם בשניים האלה העמוד ריק. וכאשר מחפשים את דומיין ב' בתוספת של WWW הוא מבצע הפנייה קבועה לכתובת המלאה של האתר ללא WWW.

ניתוח המדדים של דומיין ב' אשר מפנה כרגע לדומיין א' (הדומיין שהתברג לעמוד הראשון)


דומיין ב' קיים מפברואר 2014 ונראה שמקבל קישורים בצורה מאסיבית החל מחודש ספטמבר 2014, מעבר לקישורים שונים ממדינות שונות כמו רוסיה וכו' יש עדויות לתנועה נכנסת קנויה ולאתרים המוכרים תנועה שמקשרים אל האתר, כמות גדולה של קישורים מגוונים מכל מיני סוגים לאורך של מספר חודשים. ראוי לציין שעבודת קישורים כזו היא ראויה לשבח, מדובר פה במספר רב של קישורים מאתרים חזקים שנבחרו בפיצנטה ומגוון גדול של ביטויים כפי שנראה בהמשך.

יש לדומיין ב' כ-183,433 קישורים נכנסים מ249 דומיינים מפנים לפחות. כאשר יש להם לפחות שני קישורים מאתרי GOV וכארבעה קישורים מאתרי אקדמיה, אך זה רק ההתחלה.


טקסט העוגן של הקישורים הנכנסים לאתר


ניתן לראות בבירור שמגוון הקישורים הנכנסים המחולק לפי אחוזים בהם מופיע שם המותג הישן, כתובת האתר הישן, שם המותג הישן בצירוף של הביטוי "קידום אתרים" וכמובן הביטוי "קידום אתרים" שהינו 39% מסך הקישורים הנכנסים. כמו כן ניתן לראות שכ-27% מהקישורים מופיעים תחת Other Anchor Text משמע במגוון רחב של כל מיני ביטויים ומילים, כמו כן יש לנו מגוון רחב של ביטויים המכילים את הביטוי קידום אתרים וקידום, כיאה למקדם שמעוניין להביא תוצאות ולעבוד בצורה טובה, לא לבצע קידום ממוקד מידיי או קידום יתר. אם חופרים לעומק ניתן לראות שנעשתה עבודה מגוונת ואיכותית לאורך מספר חודשים רב ותוך מחשבה תחילה.


ניתוח המיקומים הגיאוגרפיים המקשרים לאתר


דומיין ב' מקבל קישורים מכ-26 מדינות שונות ביניהן, סין, אנגליה, אוסטרליה, רוסיה, רומניה, קזחסטן, צרפת, אסטוניה, פולין וכו', גם כאן ראוי לציין שמי שבנה את הקישורים לא נכנס לאיזה שוק של קישורים והתחיל לרכוש אלא בחר קישורים קנויים והחלפות מאתרים מאוד חזקים במדינות בהם בחר לפעול. ברור מאופי הפעילות שלא מדובר בכלי אוטומטי או שיטות ספאמיות אחרות.


רשימת המדינות המלאה: 


 • וייטנאם
 • ארצות הברית
 • בריטניה
 • אוקראינה
 • ספרד
 • סלובניה
 • סלובקיה
 • סינגפור
 • רוסיה
 • רומניה
 • פולין
 • הולנד
 • קזחסטן
 • איטליה
 • ישראל
 • אירלנד
 • אינדונזיה
 • הונגריה
 • גרמניה
 • צרפת
 • אסטוניה
 • דנמרק
 • צ'כיה
 • סין
 • קנדה
 • בלארוס
 • אוסטרליה

מספר האתרים המקשרים ואיכותם


דומיין ב' מקבל קישורים מכ-249 אתרים שונים ואל תחשבו לרגע שלא נעשתה עבודה יסודית של בדיקת איכות האתרים המקשרים, נראה שמדדי הסמכות, האמינות והאזכורים של האתרים המקשרים גבוהה מאוד ותמהיל מאוד רחב, מה שמעניק "טבעיות" וכוח אורגני חזק לדומיין ב'. חלק מהדומיינים המקשרים הם בעלי מדדי Trust הגבוהים מאלו של walla.co.il.

לאתר וואלה! יש מדדי טראסט של 54,  ואילו לאתר הכי חזק המקשר לדומיין ב' יש טראסט של 56. להלן טעימה קטנה מהרשימה המלאה של האתרים המקשרים, שימו לב למדדי הטראסט והאזכורים של האתר. מדדי האלקסה של רובם מעולה ובקיצור מקבץ רחב של דומיינים בעלי טראסט גבוה. 


עדכון נוסף שהגיע לידיי על ידי החוקר הנועז דניאל שרף מראה שלא רק דומיין ב' מפנה אל דומיין א' אלא עוד מספר דומיינים נוספים. כלומר נכון לעכשיו יש כ-3 דומיינים שונים המפנים ב301 אל דומיין א' וחלקם הפנו מספר חודשים ב-302 אל דומיין ב' לפני שהוחלפו ב-301 אל דומיין א'.

דומיין ג' הינו דומיין חדש משנת 2014 אשר החל ממאי 2014 מפנה ב 302 אל דומיין ב':

לאחר מכן ניתן לראות שדומיין ג' מבצע הפנייה 301 אל דומיין א':

המדדים של דומיין ג' אינם מרשימים כמו דומיין ב' אבל הם חלק בלתי נפרד מהמהלך של ההפניות שנועד להצביע לגוגל שמדובר באתר חזק מאוד, לכן מבצעים הפניות 302 למספר חודשים ורק לאחר מכן הופכים אותם ל-301 ומפנים לדומיין הסופי. 

מדדי הטראסט שלו אינם מרשימים כמו דומיין ב', אך הרלוונטיות והמיקוד של הדומיין על תחום קידום האתרים ובניית האתרים היה ממוקד מאוד, ובוצעה עבודת קישורים מגוונת מאוד ואיכותית בכדי להעניק לאתר הזה מדדים בינוניים של אתר אמיתי.


טקסט העוגן של הקישורים המפנים לאתר ג':ניתן לראות שגם פה נעשתה עבודה איכותית מאוד של טקסט עוגן מגוון, חלקו עם שם המותג של דומיין א' בכדי שבשלב ה-302 הם יוכלו לבנות רלוונטיות למותג ולאחר מהפך ההפניות ל-301 לדומיין א' הרלוונטיות הזו תקבל משנה חשיבות גבוה מאוד. 

21% מטקסט העוגן המפנה לאתר הינו תחת "קידום אתרים" ולאחר מכן הרבה ביטויים שונים ומגוונים המכניסים את המילה "קידום אתרים" בצירוף מילים נוספות ובצירוף שם המותג של דומיין א'.אז איך דומיין א' התברג לתוצאות החיפוש כל כך מהר?


כל הנתונים מצביעים שכל התהליך נעשה לפני עדכוני האלגוריתם של אוקטובר, כלומר לפני סערות הפינגווין. מדובר בשילוב מאוד איכותי של דומיין ותיק מאוד שמקבל הפניות מדומיינים פחות ותיקים שמקבלים מדדים מאוד מאוד חזקים וממוקדים על ביטוי המפתח "קידום אתרים". זו בהחלט עבודה ראויה לשבח. מקרים כאלה מלמדים אותנו שגוגל הינו עדיין מכונה טכנית למדיי וכל "הקסם" שבו נעלם כאשר מבינים שמדובר בקישורים, תוכן וציר זמן - במקרה הזה ישנם גם הפניות. וזה המקרה המעניין באמת. 

דומיין ב' אינו ותיק כלל הוא סה"כ מפברואר של השנה ודומיין ג' גם הוא אינו ותיק הוא סה"כ מינואר של 2014 אך מכיוון ש הם מפנים לדומיין ותיק מאוד ומכיוון שהדומיין הותיק ודומיין ג' הפנו ב-302 בתצורה חכמה, גוגל הבין שמדובר "באותו אתר", לכן שההפנייה התהפכה התוצאות לא איחרו להגיע.

בסופו של דבר עבודה כזו לוקחת חודשים ארוכים המון שעות ולא מעט כסף, תזכרו שקישורים קנויים הם "שכורים" ומשלמים עליהם כל חודש, הקישורים שנמצאים פה בטוח עולים הון תועפות ומי מהם קנויים לעומת החלפות אין לי איך לדעת, אבל נראה שיש פה הרבה קישורים יקרים. עבודה כזו דורשת תשומת לב משמעותית לאיכות ולגיוון ודורשת תכנון, מי שיזם את העבודה הזו בהחלט עשה שיעורי בית.

זה רק מראה את הכוח שיש לדומיינים דומים ואיך השילוב של הפניות חכמות ביניהן יכול להוביל לתוצאות משמעותיות מאוד, מדדי הטראסט של דומיין א' עומדים על 34, תזכרו שוואלה! זה 54 :).

ועכשיו אחרי כל זה גם אתם יודעים איך לשים דומיין בראש התוצאות לאחר 3 חודשים.

13 תגובות:

 1. פוסט מעולה, אורי. כל הכבוד על המחקר המעמיק. מה בנוגע לעניין הרלוונטיות הנושאית? האם האתרים האיכותיים שמהם האתר מקבל קישורים, כוללים איזושהי זיקה לתחום הקידום? או שבעצם מספיק כמות ואיכות ללא רלוונטיות כלל?

  השבמחק
  תשובות
  1. איזה כיף שיש אותך עמית :) שאלה מדוייקת... ולא, לא צריך שיהיה רלוונטי כלל לקידום, הרבה מהאתרים עוסקים במחשבים, באינטרנט, באחסון אתרים וכו' ולא בשיווק או קידום באופן ישיר. מצד שני המון הם כן אתרי SEO וכו' שמקשרים בביטויים כמו SEO וביטויים שונים מהתחום באנגלית, בבדיקה מעמיקה יותר נראה שיש מגוון גם רלוונטי וגם לא.

   מחק
  2. יש לי לקוח שכמעט שנה לא נכנס לחמשת הדפים הראשונים בביטוי תחרותי. לא משנה כמה דם ירקתי ואילו עצות קיבלתי - קישור פוטר אחד מאתר כללי ולא בהכרח רלוונטי, הביא אותו מיידית לדף השני.

   לקנות דומיין ותיק עם טראסט גבוה וכמות גדולה של קישורים נכנסים - עדיין עושה את העבודה. השאלה היא מתי גוגל יעלה על זה והחגיגה תסתיים (אולי כשפינגווין יהיה קבוע ולא יבליח פעם בשנה כמו סנטה קלוץ)

   מחק
 2. הפניות של דומיינים בעלי כוח זה משהו שעובד ואין סיבה שלא, תחשוב שאם היה בבעלותך אתר חזק מאוד ועברת דומיין ותבצע הפנייה והכוח לא היה עובר אלא היית מתחיל מההתחלה, נורא ואיום :) אני חושב שפינגווין עושה עבודה טובה. הוא מנקה ומנפה את האתרים הספאמיים, במקרה הבוחן הזה ניתן לראות שאין ספאם, אלו קישורי איכות מהטובים ביותר וחלקם קנויים בטוח בסכומי עתק, כך שפינגווין לא היה עושה לו כלום כך או כך.

  השבמחק
  תשובות
  1. עצם העובדה שהקישורים קנויים כבר הופכת אותם לעבירה על חוקי גוגל, מטרה טובה לציפור הנודניקית

   מחק
  2. זה נכון אך אני לא בטוח שפינגווין בנוי לזהות קישורים קנויים, לדעתי קישורים קנויים עדיים מתבססים על דיווחים ישירים או עיניים אנושיות אך לא בדקתי לעומק, ייתכן ופינגווין נועד לזהות קישורים קנויים ואז הוא כושל :)

   מחק
 3. אורי שלום,
  מאמר אדיר!, אני ממש נהנה לעקוב אחריך
  שאלה: האם ישנו פיצ'ר לכרום שאומד את מדד הטראסט?

  תודה ושבוע טוב

  השבמחק
  תשובות
  1. היי עידן, תודה שמח שנהנת :)
   TRUST FLOW הוא מדד של מג'סטיק, אלא אם מג'סטיק הוציאו כזה פיצ'ר אני לא חושב שיש לך איך לאמוד את זה בלי מג'סטיק. כמובן גם למוז יש מדד של TRUST וכו' בדרך כלל מה שגבוה באחד יהיה גם גבוה בשני.

   מחק
 4. יש את הפיצ'ר הבא של מג'סטיק: https://chrome.google.com/webstore/detail/majestic-backlink-analyze/pnmjaflneibolacpepklokkjnakmikmg

  השבמחק
  תשובות
  1. כן זה טוב, למרות שאם יש לי חשבון שם למה שארצה שהתוסף שלהם יקח את כל המידע של הגלישה שלי על הדרך? :)

   מחק
 5. מאמר מרתק....
  מעניין כמה זמן הם יחזיקו בעמוד הראשון?

  השבמחק
 6. תודה רבה שחר,

  היו אתרים שעבדו בטכניקות פחות מורכבות ונשארו גם שנה בתוצאות למעלה, חשוב לזכור שזה היה לפני עדכוני הפינגווין של סוף אוקטובר ונובמבר ואכן האתר עדיין שם, אז אין לדעת

  השבמחק
 7. היי אורי,
  קראתי כמה מאמרים שלך בעבר! מאמר מעולה, אכתוב כמה דברים שיחזקו את הטענה שלך:
  1. מנסיון עבר (במספר תחומים ואתרים) יצא לי לשחק עם נושא ההפניות מדומיינים עם הרבה קישורים חזקים לדומיין אחר שקדמתי (אתר ניסוי כמובן ולא לקוח) והתוצאות היו מרשימות ביותר. הגענו למקום הראשון בביטוי תחרותי מאוד.
  2. נושא המדינות, שמתי לב שהמון אתרים שנמצאים בדף הראשון בביטויים תחרותיים מאוד לפי המג'סטיק מקבלים קישורים מגוונים מהעולם, כלומר ממדינות שונות ואני בטוח שההשפעה של זה אדירה. גוגל רואה באתר כמשהו בין לאומי עם קשרים בעולם או "עניין" במדינות שונות. כמובן כמו כל דבר בקידום אתרים... אסור להגזים.

  ושוב,
  אחלה מחקר!

  השבמחק