יום שלישי, 3 בדצמבר 2013

פקטור X בקידום אתרים - צריך לקחת אותו בחשבון אם רוצים להצליח

בקידום אתרים, במיוחד בישראל. רוב מקדמי האתרים שמסיימים קורס מקבלים סט כלים בסיסי אך חזק להתחיל לקדם
פקטור X - נעלם במשוואה
אתרים בגוגל ישראל, בישראל יש רק את גוגל, מנועי חיפוש אחרים הם זניחים ואין טעם לקדם בהם או להופיע בהם. התעשייה של קידום אתרים בארץ צומחת ללא הרף עד לנקודת רוויה. כיום יש יותר בעלי עסק עצמאיים בקידום אתרים מאשר שיש עובדים שכירים, זה נראה שבשנים האחרונות קמו עשרות של חברות אם לא מאות (על הנייר או מחוץ לנייר) עם שמות של X-SEO בהם וכן הלאה.

רבים ממקדמי האתרים שרצו להיות שכירים אינם מוצאים עבודה ואלו שמוצאים עבודה, לא בדיוק מקבלים את מה שהם ציפו לו, רובם מוצאים את עצמם כבוני קישורים, מאלתרי תוכן, או אופטימיזטורים של מערכת קיימת, למשל המערכת של דפי זהב וכן הלאה. זה לא שנגמרו אתרי האינטרנט לקדם בארץ, יש מספיק מכל הסוגים, הגדלים והצבעים, אך התעשייה משתנה, מתפתחת, מנוע החיפוש מתפתח ומשתנה וכן אופי העבודה של קידום אתרים.

קידום אתרים הופך להיות חלק קטן מפאזל גדול ולא חוד החנית שהיה לפני 4 שנים


לפני 4 שנים קידום אתרים אורגני וממומן היה חוד החנית של הפרסום האינטרנטי, למעט שיטות הפרסום הקונבנציונליות של באנרים, שטחי פרסום בYNET וכן הלאה. קידום אתרים אורגני היה כלי מסתורי שהידע לפיצוחו היה בחזקת מעטים, לכן כולם יכולים להודות שפעם בתעשייה הזו גבו מחירים אסטרונומיים, פעם היה שווה לגבות כך, כי מנוע החיפוש היה פשוט יותר, התוצאות היו קלות יותר. 

פעם קידום אתרים אורגני היה בראש הפירמידה, היום קידום אתרים אורגני הפך להיות חלק קטן מתוך פאזל גדול, היום השוק התפכח, כל הביצים אינם בסל אחד. קידום ממומן תפס תאוצה, שימוש בניוזלטרים, שימוש בפלטפורמות חיצוניות והכול הולך יד ביד. 

מנוע החיפוש השתפר ופיתח עוד ועוד אלגוריתמים בשביל לאפשר את האיחוד הזה, שכל המשתנים שמשפיעים על קידום האתר ילכו יד ביד וישפיעו אחד על השני בצורה ישירה יותר, כלומר לבודד משתנה אחד ולהתייחס אליו כבעל השפעה מעל אחר, הפך להיות משימה כמעט בלתי אפשרית בסביבות ניסוי. 

פקטור X הוא סה"כ שם קוד למשתנה שאין לנו מידע עליו, או שאינו ברור בצורה מוחלטת. בקידום אתר רב הנסתר על הגלוי, גם כאשר אתם חושבים שאתם יודעים מה עובד, אם תכנסו לרזולוציות גבוהות יותר, תראו שלמעשה אין לכם מושג למה זה עובד, מה גרם לזה לעבוד, או למה זה עובד בתחום אחד ולא באחר. 

כמו כן פקטור X מתייחס לתעשייה, שתלויה בגחמותיו של צד שלישי, Google, ואם אלוהי הגוגל יחליטו לשנות את המוצר שלהם לחלוטין, ייתכן וכל התעשייה הזו תצא לגמלאות בבת אחת. הרי בסופו של דבר אם גוגל יחליטו פשוט לכבות את השאלטר (מטאפורית), אז אנחנו נאלץ להתפתח או להעלם. 

לכולם יש פקטור X, כאשר זה מגיע לקידום האתר, אין לכם את כל המידע מה באמת עבד או לא, אתם בונים קידום כל חודש בצורה שנראית לכם נכון בהתבסס על מאמרים שקראתם, ניסויים שביצעתם וכן הלאה, אתם מורים ללקוח להוסיף תכנים, מבצעים אופטימיזציה לאתר שלו, מבצעים החלפות ומקווים לטוב. 

אבל כל עוד יש פקטור X ואין לכם איך לבודד את הניסויים שלכם במידה ואתם מבצעים כאלה, אין לכם כל אסמכתא שמה שאתם עושים באמת יעיל, עובד או נכון, משענת קנה רצוץ. הרי איך ניתן לסמוך על אלפי מאמרים של מה נכון ומה לא נכון בקידום אתרים, הרי זה ים של מידע, איך לדעת מה כדאי לקחת ומה לא.

שינוי בפרדיגמת החשיבה שלכם כמקדמי אתרים תוביל לאחוזי הצלחה גבוהים יותר


האופן שבו אתם חושבים, משפיע על האופן שבו אתם פועלים, מתייחסים ועובדים. נכון ישנן עובדות בשטח, יש מעל 220 משתנים שמשפיעים על האופן שבו האתר שאתם מקדמים מופיע ומדורג בגוגל, עם זאת יש לכם יכולת טובה יחסית לדעת מה אתם עושים לא נכון, מה ניתן לשפר ואפילו איך להגיע למקום הראשון, הכל טמון בצורת החשיבה.

1. תוציאו מהראש שלכם שהכול שחור ולבן - אין כזה דבר שחור ולבן בקידום אתרים, אתם יכולים להגיע לתמהיל המושלם של פרופיל קישורים ולהביא אתר למקום הראשון, תבצעו את אותו תמהיל על אתר אחר אפילו באותו תחום וזה לא יעבוד, תעשו את זה בתחום אחר וזה גם לא יעבוד, לפעמים זה כן יעבוד, אין שחור ולבן, יש כל מקרה לגופו, האופן שבו גוגל מדרג אתרים כולל בתוכו מעל 220 גורמים, כל אתר מקבל ציון בהתאם למשתנים אלו, כל אתר הוא יישות אחרת לחלוטין בעיניו של גוגל.

2. תפסיקו להשוות אתר אחד לאתר אחר זה לא עובד - האם פעם ניסית לבצע השוואה בין גוגל ליאנדקס? כן שניהם מנועי חיפוש, אך האם יש מקור להשוות ביניהם? הרי הם פועלים אחרת, נראים אחרת, פונים לקהל אחר. נכון יש עוד אתרים של מכירת טבעות אירוסין ברשת - הם חיות שונות לחלוטין מהחיה שאתם מקדמים, גוגל רואה זאת ככה, תתחילו גם להתייחס לזה ככה. אין זה אומר להתעלם מהמתחרים שלכם, מחקר מתחרים הוא כלי שיכול להטות את חסדו של גוגל לטובתכם, אך בשום פנים ואופן אל תתחילו לבצע השוואה מוחלטת בין אתרים, הדומיין שונה, הגיל שלו שונה, התוכן שלו שונה, המבנה שלו שונה. זה כמו לנסות להשוות ילד אחד לילד אחר, אי אפשר הם שונים עד למבנה הרמה הגנטית. 

3. תוותרו על האגו שלכם - כן, בקידום אתרים אנשים שמצליחים לבצע דבר מה נכון, זה עולה להם לראש, הם חושבים שיש להם את הג'וקר שאין לאחרים, יתרון שאין לאחרים בתעשייה. כמובן שזו טעות קלאסית, גוגל מתפתח ומשתנה כל הזמן, מה שפיצחת היום עוד חודש וחצי יהיה לא רלוונטי, מה שיותר נכון זה שכנראה לא פיצחת דבר אלא סה"כ עבד לך בתחום מסוים במילה מסוימת באתר מסוים תמהיל מסוים, כזה שאינו רלוונטי לשום אתר אחר, תחום אחר, מילה אחרת. 
ברגע שתוותרו על האגו שלכם, תהיו פתוחים ללמוד עוד, לספוג עוד כך תוכלו לבודד עוד משתנים, או לפחות להיות קשובים לתחום הספציפי שאתם מקדמים יותר מאשר ההתעסקות בניצחון על פני אחרים.

4. אין הפסדים גדולים כמו שאין נצחונות גדולים - לעיתים שיש עדכון אלגוריתם, אתרים נעלמים מתוצאות החיפוש, אל תקחו את זה קשה מידיי זה קורה לטובים ביותר ולרעים ביותר כאחד, בכל עדכון אלגוריתם אתם תראו את ההצהרה הרשמית של גוגל ואת התוצאות בשטח ואת הפער ביניהם, תמיד יש אתרים שהיו נורמליים לחלוטין, לא עשו קידום ונעלמו מהתוצאות יחד עם אתרים שביצעו כמויות אגרסיביות של קידום שגוי, יחד עם אתרים שקידמו הכי לבן שיש. במבחן התוצאה אם האתר שלכם נעלם זה לאו דווקא כי אתם אשמים, לא יודעים מה אתם עושים או לא מקצועיים, זה קורה. אין הפסדים גדולים כמו שאין נצחונות גדולים, רק כי האתר שלך לא עף בפינגווין 1.0 לא אומר שבפינגווין 2.1 הוא לא יעוף, יש שיטות מנע, יש דרכים להתנהל נכון יותר ובכל זאת - שמרו על אוזן קשבת, אצבע על הדופק ותטפלו בכל מקרה לגופו. גם אם הכנתם את עצמכם הכי טוב שאפשר לעיתים Shit happens.

5. תתחילו להסתכל על הכול כשלם אחד גדול ולא כחלקים שמרכיבים אותו - השלם גדול מסך חלקיו - זה המוטו שלי בתחום של קידום אתר, כל המשתנים יחד עובדים כשלם על אתרכם בשביל לדרג אותו, לחשוב שכותרת מסוימת היא הבעיה, יהיה לחשוב שסיגריה אחת ספציפית היא זו שהביאה על המעשן סרטן ריאות, זהו תהליך שלם שמשתנה כל הזמן, והוא רציף ודינמי. מנוע החיפוש מתייחס לאתר שלכם כשלם ומדרג אותו בהתאם, על פי כל הגורמים שלו, חשוב מאוד שכשאתם מקדמים תדעו להתייחס לזה בהתאם, לנסות לבודד משתנה אחד מתוך 220 כאשר את מרבית הידע על אופן הפעולה שלהם אין לכם, יהיה פשוט להשתמש במזלג לאכול מרק, למרות שיקח לכם 36 שעות לאכול את המרק ואולי אפילו תצליחו, יש שיטות טובות יותר לבצע זאת. כל הפעילות כשלם היא זו שתדרג את אתרכם, לאורך זמן. פעילות שמחזקת את המותג, פעילות חברתית, פעילות קלאסית של בניית קישורים, יחד עם תוכן, יחד עם ממומן, יחד עם פיתוח עסקי - כל הדברים הללו ביחד משפיעים על האופן שהאתר שלכם ידורג, ולא רק אם שמתם מילת מפתח בטקסט עוגן או שיש לכם כותרת TITLE נכונה בעמוד. 

תשנו את החשיבה שלכם, יש לכם פקטור X, חתיכה ענקית מהפאזל שאין לכם יכולת לראות ואינכם יכולים להתייחס אליה, יש לכם משתנה נסתר במשוואה והוא קריטי, לא להתייחס אליו ולהמשיך להתייחס לקידום כאל רשימת צ'קליסט שיש לסמן, זה בדיוק מה שגורם לכם להיות הפכפכים, מה שגורם לאתרים לעוף, או יותר נכון מה שמשאיר אתכם באפילה בנוגע למה שעובד ומה לא. 

2 תגובות:

  1. אהבתי את מספר 3. אין ספק שהרבה אנשים מתעסקים עם אגו.
    לשמור על צניות בתחום הזה זה הכי חשוב.

    השבמחק
  2. העיקר להתמיד ולא לשים את כל הביצים בסל אחד ... חזקת לי כל מיני התלבטויות , תודה

    השבמחק