יום שני, 7 באוקטובר 2013

פינגווין 2.1 עלה לאוויר - מתרגשים? אני לא


התחיל לעלות הרבה רעש סביב העדכון החדש של גוגל פינגווין 2.1, כולנו זוכרים את פינגויין כאשר יצא בפעם הראשונה
ועשרות אתרים נפגעו בצורה משמעותית. למי שלא מכיר פינגווין הינו עדכון שנועד לסנן החוצה אתרים ספאמיים, ההתמקדות של פינגווין בניגוד לפנדה היא קישורים, פרופיל קישורים, מבנה הקישורים וכן הלאה.

על פי הציוץ הרשמי של מאט קאטס, נראה שפינגווין 2.1 אמור להשפיע על 1% מכל החיפושים. יש לזכור שפינגויין המקורי השפיע על יותר מ 3%. כאשר אנחנו מדברים על נפח החיפושים הגלובלי של כל המילים האפשריות אנחנו מדברים על מספרים אסטרונומיים.
פינגווין 2.1 עלה לאוויר

האם האתר שלכם נפגע?


אם קידמתם יחסית בצורה מאוזנת, כנראה שלא שמתם לב שעדכון פינגווין עבר מעל ראשכם, סביר שאם לא עשיתם שטויות במהלך השנים האחרונות, כמו לרכוש קישורים מרוסיה, לבנות קישורים בצורה ממוקדת מידיי, לבנות סוג אחד של קישורים, גלגלי קישורים, סבר שתהיו בסדר. 

לעומת זאת הגיעו אליי מספר בעלי אתרים אשר בשנתיים האחרונות לא קידמו את האתר שלהם כלל, לא בנו לו קישורים בצורה אקטיבית אלא רק הפיצו את עצמם דרך פייסבוק, וכאשר פינגווין פגע, הוא העיף אותם עשרות מיקומים אחורה בכל הביטויים שלהם, עכשיו איפה הצדק?

בתחום שלהם אתרים עשירים בתקציב מקדמים כל הזמן, הם שלא קידמו כבר שנתיים אבל כן עשו שטויות לפני שנתיים לתקופה קצרה מאוד ספגו את המכה של פינגווין בעוד הגדולים האגרסיביים לא. הגדולים האגרסיביים במקרה הם מותגים מוכרים (במקרה כן?), במקרה הם מותגים שגם משלמים הון תועפות בכל חודש לאדוורדס.

אז למה בכל זאת האתר הקטנצ'יק שלא קידם שנתיים נפגע בעוד שאחרים שקידמו בצורה אקטיבית, בנו עשרות קישורים בחודש לא נפגעו? ניתן לשער המון השערות אם ננסה לבחון את האלגוריתם הספציפי הזה - עם זאת גוגל לא עובדים בצורה נקודתית אלא הוליסטית, פינגווין נח על פנדה שנחה על קפאין שהולך לנוח על hummingbird וכן הלאה וכן הלאה, כל אלגוריתם נח על משנהו, וכל האלגוריתמים הללו עובדים יחדיו, לכן כדאי לראות את כל הסיגנלים ולנסות להבין מה המשקל של כל אחד מהם - יש מחקר שלא בדקתי את אמינותו שטוען שגילה את כל המשקלים של כל הסיגנלים הידועים - המחקר הזה כאן

רשימת נקודות שכדאי שתקחו בחשבון לאחר האלגוריתמים האחרונים:


אחרי שתקראו אותה תוכלו לקרוא לי - Captain obvious

1. אם ביצעתם פעולות שחורגות בצורה צורמת מהתקנון גם אם זה לפני שנתיים, האלגוריתם נבנה בכדי לזהות תבניות התנהגות ספציפיות (במידה וזה אלגוריתם מתקדם) או אלמנט ספציפי (במידה וזה אלגוריתם פשוט) - אם האתר שלכם חורג בצורה צורמת הוא ייענש גם אם בפועל זה היה המקדם ההודי ששילמתם לו 5$

2. אם אתם לא מותג מוכר, אין לכם מדדי סמכות או אמינות - אם בשנתיים האחרונות לא עסקתם בבניית המותג שלכם (באינטרנט) יש לכך מחיר, גוגל אוהב מותגים - אם אתם לא מאמינים לי תסתכלו על האינפוגרפיק הזה. במידה ואתם לא מותג כנראה שהסיכוי שלכם לחטוף גדול יותר משל אחרים. 

3. אם האתר שלכם אינו מתחדש בשום צורה - אם יש לכם אתר סטאטי שלא מחדש תכנים, לא יוצר אינטרקציות עם הקהל שלו (בצורה שבה גוגל קורא וסורק) אז אתרכם הפך לפחות רלוונטי. זה נכון שבהרבה תחומים אין למה לחדש תכנים, אך תמיד חשוב לבצע משהו - למצוא כתבות מעניינות או חידושים ולהפיץ אותם הלאה, לבנות קמפיינים במדיה וכן הלאה - כן אל תשכחו גם אדוורדס.

4. אם אין לכם סיגנלים חברתיים כלל - אז אתם לא מאמינים שפייסבוק יביא לכם כסף, אתם לא חושבים שטוויטר עובד בארץ ואתם בטוחים שגוגל + זה בית קברות, גם אם כל זה נכון (והוא לא), כדאי מאוד שתבינו שסיגנלים חברתיים הם חלק בלתי נפרד מתהליך בניית הנוכחות האינטרנטית של המותג שלכם וחד משמעית מסייע לכם להופיע טוב יותר בתוצאות החיפוש הרלוונטיות בגוגל. ממליץ לכם להשתמש בכלי IFTTT (יעזור לכם אוטומטית לפרסם מעמוד העסק שלכם בפייסבוק אל חשבון הטוויטר שלכם, או לינקדין או כל פלטפורמה אחרת למעט גוגל+) גוגל פלוס אינה פלטפורמה שמאשרת פעולות אוטומטיות וכל בסיס הנתונים שלה הוא לקריאה בלבד. 

לסיכום הנה אינדקס קצר של הכלים והמחקרים שמופיעים פה שלא תצטרכו לחפש אותם בטקסט:

1. IFTTT - מאפשר לבצע אוטומציות לסדרת פעולות (אם אני מפרסם בפייסבוק, פרסם אוטומטית בטוויטר וכן הלאה) 
2. גוגל אוהב מותגים - אינפוגרפיק שמציג איך המגמתיות של גוגל היא לכיוון חיזוק המותגים הגדולים והשמדתם העסקים הקטנים
3. מחקר שמראה את כל גורמי ההשפעה לשנת 2013 ואת המשקל שלהם בקידום, אישית לא בדקתי את אמינות המחקר כך שאין לי מה לומר עליו אבל הוא נראה רציני :)

2 תגובות:

 1. רשומה שלמה ולא אמרת בעצם כלום, אלא מיחזרת את מה שעאמרו בעבר.
  "אם ביצעתם פעולות שחורגות בצורה צורמת מהתקנון" נו באמת. תיכף תעתיק את התקנון של גוגל וובמסטר.
  לא חידשת כלום.

  השבמחק
 2. אישרתי את התגובה שלך כי אני אשמח לענות לך עליה :)

  אם ציפית במאמר לקבל מה השתנה, מה אתה צריך לעשות עכשיו או כל שקר אחר שעולה במאמרים לאחר עדכון אלגוריתם אז הגעת למקום הלא נכון. המאמר הזה בדיוק בא לציין את העובדה ששום דבר לא השתנה. כל פעם עולה עדכון אלגוריתם וכל פעם קופצים לומר מה השתנה - שאם נבדוק בצורה מדויקת מה השתנה ב-6 שנים האחרונות אתה תראה שלא הרבה.

  1. היחס לטקסט עוגן השתנה מעט
  2. היחס לסוגי קישורים השתנה מעט
  3. נוספו סיגנלים חברתיים, מהירות של האתר, תוכן איכותי
  4. הצורה שבה מתייחסים לתמהיל המשתנים הכולל (תוכן, מבנה, קישורים)

  ובערך זהו. עדיין כולם בונים זבל של קישורים, זה עדיין מקדם את האתרים בגוגל, שום דבר לא באמת השתנה.

  אפילו ציינתי את זה במאמר - אחרי שתקראו אותה תוכלו לקרוא לי - Captain obvious

  אבל תודה על התגובה הכנה, הכועסת והאישית שלך :)

  השבמחק