יום ראשון, 29 בספטמבר 2013

עדכון גוגל Hummingbird - ממש ממש לא בישראל :)

יצא ב-26.9.2013 הכרזה מפי גוגל על עדכון התשתית המשמעותי ביותר שנעשה בשנים האחרונות בדומה לגוגל
Google Hummingbird - as seen in Searchengineland.com
Google Hummingbird - as seen in Searchengineland.com
קפאין  (ששוחרר בשנת 2010). מעבר לעובדה שגוגל מעדכנים את האלגוריתמים שלהם בקצב מסחרר בשנתיים האחרונות, לעיתים בקצב יותר מסחרר משניתן לחקור לעומק ולהבין (ראו את כל שחרורי הפנדות, פינגיווינים, זברות ושאר החיות).

רוב מקדמי האתרים הישראלים פשוט מתרגמים את החדשות מחו"ל ומעלים לבלוג שלהם את דעתם המקצועית על כך, יש מעטים שחוקרים לעומק ומבצעים ניסויים (במידה ויש להם זמן) ומביאים תוצאות מעניינות ביותר, רק שתוצאות אלו מתחלפות מהר מאוד עם שחרור אלגוריתם נוסף לאוויר העולם, ככה זה שגוגל משחררים אלגוריתם כל חודש וחצי, מקדמי אתרים לא עומדים בקצב.מגמת השינוי בשוק קידום האתרים בישראל


כבר מפברואר של 2011 כאשר שוחרר הפנדה הראשון לאוויר, החלו לחישות ודיבורים על inbound marketing, בכדי לקצר לכם שעות של קריאת חומר שמפוצץ בביטויי שיווק מיותרים, הרעיון הוא פשוט. תיצור תוכן איכותי מספיק וויראלי מספיק שימשוך את הקהל המדויק אותו תרצה להמיר למכירות, לידים, כסף וכו'. 

בהלת ה-inbound marketing החלה כאשר גורואים גדולים של SEO מחו"ל כמו ראנד פישקין, בארי שוורץ ואחרים החלו לזמר בכתבות שהם כמה טוב זה Inbound marketing ושזה הכיוון אליו גוגל מושכים. כמו שמאט קאטס תמיד אומר "אמא ואבא לא צריכים לדאוג ל-PR, שיצרו תוכן איכותי, אתר טוב והכול יהיה בסדר" 

מגמה שנייה שהחלה לצמוח וזה רק לאחרונה, לאחר עדכוני הפינגווין ועכשיו עדכון ה hummingbird זו מגמה של Adwords כמזור לכל בעיותינו, אינני יודע אם גוגל תכננו את כל זה מההתחלה (Adwords זהו מקור הרווח הרשמי של גוגל, ייתכן וירצו להמיר את הכול לתנועה ממומנת בכדי לעשות עוד הרבה כסף) אך נראה שהשוק הישראלי נוטה ללכת לכיוון המדיד והנוח, שים תקציב תקבל X תוצאות, מדיד ויעיל וללא סיבוכים מיותרים.

לעזוב את שוק ה SEO תהיה טעות, מצד שני להתמקד רק ב-SEO תהיה טעות, כמו שלהתמקד רק ב-adwords או inbound marketing או affiliate marketing תהיה טעות. בניית אסטרטגיה נכונה לחברה שאנו מעוניינים לשווק צריכה להיות הוליסטית, וגם שירותי SEO הם רק תשתית תמיכה ממוקדת אחת מתוך רבות ליצירת רווח והכנסה לעסק. 

1. inbound marketing
2. Adwords 

האם אלו שיטות המזור לבעיותינו, ממש לא. גם את ממשק ה adwords, האלגוריתמים שמעניקים ציוני איכות וכלים נוספים גוגל מעדכנים כל חודשיים, לומר שadwords יציב יותר מקידום אתרים אורגני, יהיה מדויק, לומר שכדאי לשים את כל הביצים בסל אחד, יהיה מאוד לא מקצועי וצעד עסקי שגוי. 

האם עדכוני האלגוריתמים הללו מגיעים לישראל? 

זוהי שאלה שמתארת מטבע ולו שני צדדים. הצד האחד הוא שכל עדכון אלגוריתם שנעשה החל מקפאין, פנדה, פינגווין ואחרים הגיעו לישראל, והאמת הקצב שבו הם מגיעים מהיר יותר מבעבר, אם פעם היו הבדלים של שנה, היום יש הבדלים של חודש ולעיתים אפילו השקה משותפת. 

לעומת זאת, פינגווין נועד לסנן אתרים על ידי איתור קישורים שאינם טבעיים, האם הוא עשה עבודה יעילה? כל מקדם אתרים שמחזיק אתרים בשלישיות הראשונות לא משנה באיזה תחום יכול לענות לכם שכנראה - לא. 
פנדה נועד לסנן אתרים בעלי תוכן שאינו איכותי, האם העדכון ניקה את הזבל כמו שצריך? כל מקדם אתרים בתחום של רהיטים, צימרים, פרחים, מוצרי תינוקות, טפטים, כלי בית ועוד יענה לכם שכנראה- לא. 

אנחנו עדיין בונים קישורים, אנחנו עדיין מזבלים את האינטרנט עם תוכן שלא ראוי לקריאה (היום קצת יותר משקיעים, זה כבר לא מאמרי זבל של ממש אלא מאמרי זבל של לא ממש). 
כולם עדיין מקדמים אותו דבר פחות או יותר, קצת מגוונים בטקסט עוגן, קצת מוסיפים קישורים שונים, מורידים את כל הפוטרים והבלוגרולים סופית ושמים תגיות nofollow על קישורי advertorials. האם זה זיעזע את עולמנו? 

מניסיון של שנים למדתי שהסערות התקשרותיות סביב שינויים שגוגל מבצעים הן סה"כ סערות בכוס תה. ברגע שמקדמים בצורה מאוזנת ולא מגזימים, אפשר לעשות הכול, כולל לבנות קישורים שנחשבים לזבל וכולל להביא אתרים למקום הראשון על ידי יצירת תוכן זבל (אבל לא ממש זבל) ויצירת קישורים לא איכותיים (אבל לא פורנו או משהו)

מסקנות כמובן רק על פי דעתי המקצועית

עדכוני אלגוריתם של גוגל אינם מרשימים אותי, נראה שהם סה"כ עכברים שחושבים שהם פילים. עדכון hummingbird יגיע לארץ בסופו של דבר במלואו, עד שהוא יגיע כבר גוגל ישחררו גרסת 2.0 או איזה אלגוריתם סלמנדרה שיושב על התשתית. במקומכם לא הייתי מתרגש כל כך והייתי נצמד יותר לתוצאות שמביאים, איך להתקדם טוב יותר, איך לתת פתרונות שיווק הוליסטיים ולא לשים את כל הביצים בסל של גוגל - כי תזכרו שבכל רגע גוגל יכול לסגור לכם את השאלטר ואז תשבו בחושך.

מספר ערוצים שאני ממליץ לשקול לקחת ביחד עם SEO: 

1. affiliate marketing 
2. adwords
3. advertorials 
4. inbound marketing
5. press releases - אמיתיים ולא באתרי press release 
6. פעילות יח"צ אינטרנטית
7. פעילות בקהילות אמיתיות של המוצר או השירות שלכם

לגבי הציפור - כולם יודעים שהציפור היא המילה... אתם לא?8 תגובות:

 1. אורי איפה נעלמת לנו תגיד לי? השוק גועש ואתה מתנפנף לך ככה לגרמניה?! :)
  איפה הציונות שלך בזמנים שצריך?

  בכל מקרה,
  אני מסכים איתך בנוגע ליתר המהומה שעשו לציפור, למרות שלבינתיים מה שעושה את החיים הרבה יותר קשים זה עניין ה-not provided המעצבן הזה. בא אלינו כמו איזה כאפת שטות בצוואר.

  מה עושים אורי מה עושים?!
  אהה רגע, לזה צפה למאמר שלי בנושא עם סיכום מעניין וכמה טיפים טובים וחינמיים ;)

  השבמחק
  תשובות
  1. היי דניאל :)
   נעלמתי למצוא הזדמנויות רחבות יותר מישראל ומצאתי :)

   בכל מקרה - לא הייתי דואג לכל נושא ה not provided - ביום שבו הכול יעבור להיות 100% not provided אנחנו נתפתח לכלים אחרים, או נוציא את מילות המפתח מהמשוואה לפחות בכל הקשור לאנליטיקס - יש דרכים יצירתיות יותר וכלים משמעותייים יותר ללמוד איתם על נתונים באתר לאו דווקא אנליטיקס.

   ואני מצפה לראות את המאמר שלך יקירי :)

   מחק
 2. "מניסיון של שנים למדתי שהסערות התקשרותיות סביב שינויים שגוגל מבצעים הן סה"כ סערות בכוס תה. ברגע שמקדמים בצורה מאוזנת ולא מגזימים, אפשר לעשות הכול, כולל לבנות קישורים שנחשבים לזבל וכולל להביא אתרים למקום הראשון על ידי יצירת תוכן זבל (אבל לא ממש זבל) ויצירת קישורים לא איכותיים (אבל לא פורנו או משהו)"

  קשה לי להסכים. בשנה וחצי האחרונות היו שינויים מהותיים באלוגריתם ומה שעבד פעם לא ממש עובד היום. אתרי הספאם לא נעלמו לגמרי אך הם הרבה הרבה פחות מורגשים בטח באנגלית אך גם בעברית.
  אם תבדוק שוב את את התוצאות הראשונות בביטויים תחרותיים בעברית לא תמצא הרבה ספאם ואם וכאשר תמצא תגלה שהאתרים נעלמים משם במהרה. מי שממשיך לקדם בסגנון 2007 לא יגיע רחוק וסביר שהוא יפולטר במוקדם או במאוחר.
  לגבי הערוצים האופציונלים inbound marketing כולל את סעיפים 5, 6 ,7

  השבמחק
  תשובות
  1. היי זיו,

   בתור מי שמקדם כבר המון שנים וקידם ברוב התחומים התחרותיים בארץ המזובלים והלא מזובלים עדיין אתה יכול לקדם פחות או יותר אותו דבר. מה שהיה אז קיצוני (אתרים תומכים זבל, parking domains, מעגלי קישורים, תוכן זבלי של ממש ללא משמעות וכו' נעלם) אבל, אתה עדיין קונה תכנים שאין להם הרבה משמעות הם פשוט כלליים יותר וזה עובד, אתה כבר לא מוציא 4 קישורים ממאמר אלא אחד וזה עובד, אתה עדיין בונה קישורים בפורומים של AC.IL, חתימות בפורומים וכן הלאה וזה עובד, אתה עדיין מעלה מאמרים לאתרי מאמרים וזה עובד - אז היום אתה מגוון בטקסט העוגן, מגוון בסוגי הקישורים, בקצב שאתה בונה אותם, אתה מוסיף סיגנלים חברתיים וכן הלאה.

   עם זאת שיטות העבודה שהתפתחו לא שונות בצורה קיצונית משהיו, בטח שלא כמו שמציגים אותם בכל פעם שעולה איזה אלגוריתם וכולם זועקים SEO IS DEAD, את המשפט SEO IS DEAD אני שומע מ-2004, הפלא פלא אנחנו עדיין כאן, עדיין מזבלים את האינטרנט ועדיין מנצחים את האלגוריתמים של גוגל.

   סה"כ אין הרבה מה להתרגש. אז אל תבנה פוטרים, אלא תבנה מתוך מאמר שקרי כלשהו בבלוג זנוח וזה עדיין יעבוד. :)

   בהצלחה.

   מחק
 3. בגדול, אהבתי מאוד את הסדר שעשית בדברים, רק כמה הערות ברשותך :

  1.אני לא מומחה Adwords,אבל אני מניח שהעובדה שהשוק הישראלי הוא קטן יחסית מאפשרת לבעלי עסקים לשלם על מודעות סכומים שהם לא אסטרונומים, והשילוב בין המודל של אדוורדס ובין הטמפרנט הישראלי הוא שילוב מנצח (הישראלי הממוצע רוצה לראות תוצאות, ומי בגלל חושב על הטווח הארוך...).

  2.כשאתה כותב שרובינו מקדמים פחות או יותר אותו דבר, אני חושב שאתה מתעלם מהעובדה שהרבה מאוד אתרים נפגעו ועדיין לא חזרו לעצמם. צריך לשאול את מחלקת "שימור הלקוחות" של חברות ה - SEO הגדולות בארץ הם הן עדיין עובדות באותו אופן. [כמובן שאני מתבדח ואין באמת מחלקות כאלו...].

  אבל בגדול אתה צודק : לא מזמן הצצתי בנתונים של אתר של לקוח שהתחלתי לקדם אותו אחרי פינגווין ופנדה והפסקתי בגלל מחלקות עם הלקוח. האמת שדי הופתעתי מזה שהוא לא נשאר במיקומים שלו כי התחרות בתחום שלו כמעט ולא הייתה קיימת...

  השבמחק
  תשובות
  1. היי איתי :)

   תנסה לקדם בתחומים של עריכת דין גירושין, אירועים, רהיטים, חופשות וטיסות, צימרים, לימודים וכן הלאה. אתה תראה שהתקציב הוא פסיכי בצורה לא הגיונית - זה מכיוון שהישראלים פשוט חושבים שאם ישימו יותר כסף לקליק אז הם יהיו בטוח מקום ראשון - אז כל פעם הם מעלים עוד ועוד את התקציב :)

   ואיפה הם הרבה האתרים שנפגעו? האתרים שנפגעו עשו שטויות ממש ממש, לא בדיוק דוגמא לקידום למופת או מאוזן, תזכור שציינתי שמי שקידם יחסית מאוזן לא נפגע, לא דיברתי על מקרים בהם אנשים בנו 90 קישורים בחודש על מילת מפתח אחת, או קישרו פוטרים מכל האתרים שבבעלותם וכן הלאה.

   האלגוריתמים ממש לא מפחידים אותי. ברור שצריך להבין אותם ללמוד אותם ולהיות קשובים למה הצעד הבא, אך בנתיים תחזור לכל ההצהרות שהיו בשלוש שנים האחרונות ולכל הניתוחים השונים של הגדולים בחו"ל ובארץ - אתה תראה ששלוש שנים כולם משכתבים את המאמרים שלהם שוב ושוב (אני צוחק, אלא פשוט כתוב שם אותו דבר)

   מחק