יום שלישי, 31 ביולי 2012

3 פעולות שישפרו את קצב ההתקדמות של אתרכם בגוגל

חברות קידום אתרים ובעלי אתרים אשר עוסקים בקידום פעיל של העסק בגוגל, תמיד תוהים על קצב ההתקדמות של האתר בתוצאות החיפוש. חברות קידום אתרים מעוניינות לשפר את קצב ההתקדמות ולהניב תוצאות מהר יותר בשביל לקוח מרוצה, בעל עסק מעוניין לראות תוצאות מהר יותר בכדי להפיק רווח ממנוע החיפוש ולהחזיר את ההשקעה על הוצאות הקידום.

השאלה שעולה תמיד היא - "האם אני יכול להתקדם מהר יותר בתוצאות החיפוש?"

במאמר זה ארצה לחלוק עמכם 3 פעולות פשוטות שאתם יכולים לבצע בכדי לשפר את קצב ההתקדמות של האתר, הפעולות הללו יכולות להיראות טרוויאליות אך הניסיון מלמד שרוב מקדמי האתרים ובעלי העסקים לא באמת מבצעים את הפעולות הללו בצורה יסודית ובכך גורעים מקצב ההתקדמות של האתר בתוצאות החיפוש.

אין תירוץ לשגיאות מול גוגל, אין הצדקה לשגיאות מול גוגל. אם גוגל מדווח על שגיאות, אלו הם השגיאות היחידות שיש להתייחס אליהן במלוא הרצינות, ולתעדף אותם כשגיאות חמורות שיש לטפל בהן באופן מידיי, הלך רוח כזה ידחוף אתכם לטפל בנושא בצורה יסודית וכך גם ישפר את ציון האיכות שלכם מול מנוע החיפוש.

1. כלי מנהל האתרים של גוגל


 רוב בעלי העסקים שמקדמים באופן פעיל בגוגל מחוברים כבר לכלי מנהל האתרים של גוגל, כלי מנהל האתרים מאפשר לנו לקבל מידע נוסף מגוגל אודות האתר שלנו ומצבו במנוע החיפוש. מרבית בעלי האתרים אינם מבינים את החשיבות של שימוש בכלי זה ולכן מקדם האתרים שלהם או חברת קידום האתרים שלהם הם אלו שמטפלים בכלי הזה וממצאיו.

בריאות האתר וטיפול בשגיאות המופיעות בכלי מנהל האתרים

בכלי מנהל האתרים ישנה אפשרות לראות את המצב הבריאותי של האתר מול מנוע החיפוש, ניתן למצוא שגיאות סריקה שגוגל נתקל בהם, המלצות בנוגע לתקינות הקוד ואף הודעות נוספות. בניגוד לכלים חיצוניים אשר מעלים שגיאות, כלי מנהל האתרים הוא מבית גוגל והאתר שלכם מתקדם על פני מנוע החיפוש של גוגל, לכן אם גוגל מציינים בפניכם שגיאות שעליכם לתקן אין זו המלצה אלא חובה.

תיקון שגיאות סריקה

שגיאות סריקה הן דבר נפוץ אצל כמעט כל האתרים, אנו יכולים לראות שיש דפים שלא נמצאים ומחזירים תשובה 404, אנו יכולים לראות הפניות פנימיות לא נכונות שמחזירים תשובה 302 ואף שגיאות של 500, 403 וכו' 

תיקון שגיאות אלו המופיעות בכלי מנהל אתרים הן בעלות חשיבות עליונה, כאשר האתר נמצא לא תקין בעיניו של גוגל הוא ידורג בהתאם, אין זה חשוב כמה גבוה אתם נמצאים בתוצאות החיפוש בביטוי הראשי שלכם, אם אתם מעוניינים להשתפר במיקומים בכל הביטויים שלכם באופן פעיל, עליכם לקבל את ציון האיכות הגבוה ביותר שאתם יכולים. 

 ברשותכם אתן לכם את המאמר שמכסה את כל סוגי השגיאות ואיך לטפל בהן, עליכם לגשת לכלי מנהל האתרים או לגשת לחברת קידום האתרים ולדרוש לתקן את השגיאות המופיעות בכלי. אל תחששו בדרך כלל תיקון השגיאות הללו הן דבר פשוט, אך לעיתים ניתן להתקל במצבים מורכבים ובשביל זה ישנם מדריכים מלאים לנושא


שיפורים ב HTML

פיצ'ר נוסף שמופיע בכלי מנהל האתרים תחת הקטגוריה "אופטימיזציה", בסעיף זה גוגל יציין בפניכם את כל הבעיות המבניות בתוכן שלכם בהתייחס לתגיות מטא (מי שאינו בקיא דיו מומלץ לקרוא את המאמר המלא בנושא תגיות מטא שמופיע באתר Webist)

אם ידוע לכם או לא, הנושא של כפילות תוכן הוא נושא רגיש ודי מעצבן בכל הקשור לקידום האתר וקצב ההתקדמות שלו בגוגל, בסעיף זה בתוך כלי מנהל האתרים גוגל מראים לכם במפורש היכן ישנה כפילות תכנים באתרכם.

כמו בסעיף של שגיאות הסריקה יש לטפל בכל השגיאות הללו בצורה יסודית ולדוודא שתוקנו בהתאם להנחיות, הנושא של כפילות תוכן הוא מורכב ואינו פשוט כמו טיפול בשגיאות סריקה, אך גם כאן אל חשש ישנו מדריך מלא לכל סוגי הכפילות ודרכי הטיפול בהן בהתאם להנחיות של גוגל.

המדריך המלא לטיפול בבעיות של תוכן כפול

2. זמני טעינת האתר

הנושא של זמני טעינה הוא נושא שהפך רק בשנתיים האחרונות לקריטי, עד כה גוגל היו מכניסים במשוואה שלהם את זמני הטעינה כדבר משני, כיום הזמן שלוקח לאתר שלכם לעלות משפיע באופן ישיר על אופן ההופעה שלו במנוע החיפוש, גוגל לא מרשים לעצמם לשים אתרים בראש התוצאות שלוקח להם 3-4 שניות לעלות ואף פחות מכך. 

ישנם מספר כלים שניתן לעבוד איתם בבדיקות של זמני טעינה, חשוב לזכור שקיימים הרבה כלים אשר נותנים לכם נתונים על שיפור זמני הטעינה אך הכלי של גוגל הוא הכלי היחיד שיש להתייחס לשגיאותיו או להצעות השיפור כאל חובת ביצוע. 

Page Speed של גוגל

בעבר הייתם צריכים להתקין שני תוספים בדפדפן שלכם בכדי להשתמש בכלי זה, גם היום ניתן להתקין אותם ואף לחקור את זמני הטעינה של המתחרים שלכם. היום ניתן להשתמש בכלי הזה בצורה אינטרנטית וללא התקנות מיותרות, כל שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האתר שלכם לשורת החיפוש ולבדוק אותו לשיפורים בזמני הטעינה. 

הכתובת לכניסה לכלי - https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights

Yslow - של יאהו !

הכלי הזה מבית Yahoo! הוא כלי המבוסס על החוקים של בינג, מנוע החיפוש המתחרה לגוגל, חשוב להצליב את המידע מתוך שני הכלים ולתקן כמה שיותר שגיאות המופיעות בו, בניגוד לגוגל שזו הזירה שאנו מקדמים בה, כדאי לתקן את השגיאות המופיעות כאן למרות שבארץ אנו לא מקדמים בבינג, תחשבו על זה כך שככל שתתקנו יותר שגיאות כך ציון האיכות שלכם יעלה וסביר שקצב התקדמות האתר ישתפר

כתובת לכניסה לכלי - http://developer.yahoo.com/yslow/

מדריך משתמש מלא לשימוש בכלי של יאהו - https://github.com/marcelduran/yslow/wiki/User-Guide

זמני טעינה לא פחות חשובים מתיקון שגיאות, ככל שהאתר יהיה מהיר יותר ונגיש יותר כך גוגל יתייחס אליו כאל אתר רציני ומושקע ואף ישפר את השקיפות שלו בתוצאות החיפוש. 

3. נגישות לתכני האתר שלכם

כל אתר שרוצה להופיע בתוצאות החיפוש במגוון רחב ועשיר של ביטויים צריך שיכיל תוכן מתאים, לא מדובר בתוכן של 400 מילים ללא ערך מוסף (אם כי בארץ זה עוד לעיתים עובד), אלא על תוכן אמיתי שעולה בתדירות לאתר בכל חודש. 

כל עוד עולים תכנים עשירים וגוגל יכול להגיע אליהם קצב ההתקדמות של אתרכם ישתפר ואף אתרכם יתחיל להופיע בשאילתות ארוכות יותר ( שאילתות זנב ארוך), כך האתר יקבל חשיפה רוחבית ויתחיל להופיע במגוון רחב מאוד של ביטויים משניים שיביאו עוד תנועה לאתרכם. 

איך בודקים נגישות תכנים מול גוגל

הדרך הקלה ביותר לבדוק את נגישות אתרכם לגוגל היא על ידי בדיקת מספר העמודים שגוגל רואה באתרכם, אם אתם יודעים שעולים תכנים לאתרכם בכל חודש ואף יכולים להעריך את מספר העמודים הקיים כיום באתר או יודעים מספר מדויק של עמודים שיש לכם באתר, כל שעליכם לעשות הוא להשוות את הנתון הזה למספר העמודים שגוגל רואה בפועל ולהסיק האם כל התכנים נגישים לגוגל לסריקה. 

כל שעליכם לבצע זו פקודת Site: לאתרכם, הדבר מתבצע בקלות רבה. עליכם לגשת לשורת החיפוש בגוגל ולרשום את הפקודה הבאה

פקודת site בגוגל
לאחר שהקשתם את הפקודה יופיעו כל העמודים שגוגל רואה באתרכם - כמו שרואים בדוגמא הבאה

מספר העמודים שמופיע בגוגל
לאחר שיש לכם את מספר העמודים שגוגל רואה ואת מספר העמודים שאתם יודעים שיש בפועל באתר תוכלו לבצע השוואה פשוטה ולבדוק האם מספר העמודים שיש באתרכם זהה למספר העמודים שגוגל רואה, במידה ויש הבדל משמעותי בין המספרים עליכם לבצע מספר בדיקות בכדי לוודא שלא מדובר בבעיה. 

מצב ראשון: יש יותר עמודים שגוגל רואה מאשר שיש באתרכם

מצב שבו מופיעים יותר מידיי עמודים, בדרך כלל מעיד על מצב של כפילות תכנים או ריבוי של עמודם ללא ערך. לדוגמא - גרסאות הדפסה, עמודי מערכת, עמודים מתוך מערכת משתמשים רשומים וכו'. במצב זה יש לבדוק את נושא כפילות תכנים שמוזכר למעלה בכתבה ולטפל בנושא. 

מצב שני: יש פחות מידיי עמודים בגוגל מאשר שיש באתר

מצב שבו מופיעים פחות מידיי עמודים בגוגל מעיד על חסימות בנגישות של גוגל לסריקת עמודים באתר, מצב זה מתרחש כאשר משתשמים בטכנולוגיות שמהוות בעיה לגוגל (כגון פלאש, Javascript וכו') או כאשר מבנה האתר אינו נכון (צריך ללחוץ הרבה מאוד קליקים בכדי להגיע לעמודי התוכן), כמו כן במצבים בהם יש חסימות יזומות של איזורים המוגנים בסיסמא או תגיות שחוסמות את הסריקה של גוגל. 

במצב זה יש להתייעץ עם מקדם האתרים שלכם בכדי לאתר את החסימות ולפתוח את האתר, בתהליך מלא שנקרא "אופטימיזציה טכנית". תהליך זה הוא חד פעמי בתוך השירות של קידום אתרים ומבוצע בדרך כלל בחודשים הראשונים של העבודה. 


ניטור שוטף של ביצוע פעולות אלו

ביצוע 3 פעולות אלו בצורה יסודית תבטיח לכם שיפור במיקומי האתר בתוצאות החיפוש, חשוב לבצע את הפעולות הללו בצורה יסודית, כמו כן חשוב לנטר את המדדים הללו באופן שוטף, אני ממליץ לכם ליצור WORKFLOW שתוכלו לבצע ניטור פשוט ותקופתי על מדדים אלו בכדי להשאר תמיד נקיים משגיאות. 

יצירת תהליך עבודה פשוט וניטור שוטף יבטיח לכם ציון איכות גבוה יותר בגוגל וכך יעצים את אפקטיביות פעולות הקידום שאתם מבצעים בשוטף.

4 תגובות:

 1. לגבי דפים באינדקס, כעת גם שם יש לך פתרון בכלי גוגל למנהלי אתרים. אני מתייחס כמובן לכלי indexation status החדש אשר מספק לא מעט מידע מעניין על כמות הדפים המאונדקסים ומעקב לאורך זמן.

  השבמחק
 2. היי אורי
  מה קצב הגדילה שאתה חושב שמומלץ לאתר בגוגל
  כלומר אם מתאנדקסים יותר מדיי דפים בזמן קצר זה יכול להזיק?
  יש משמעות לכמות מבקרים? כי היום יש שיטות להביא מבקרים אמיתיים בזול.

  השבמחק
 3. 13 שנה ועדיין הזחלן המהולל של גוגל עובד אותו דבר לגבי תהליך האינדוקס שלו. הם (Google bots) גולשים שוב ושוב לאתרים באינדקס שלהם ומקציבים להם כמות מסוימת של משאבים. כאשר האתר מציע תוכן רב יותר, גוגל מקציע יותר משאבים וכך יותר תכנים מאונדקסים.
  בכל מקרה, הזחלן של גוגל גולש לאתרים באינדקס שלו ומגיע דרכם באמצעות לינקים לדפים חדשים ברשת.
  זוהי בעצם התשובה לאינדוקס, בשביל לאנדקס אתרים צריך לינקים מאתרים חזקים, ואם דפים מסוימים לא מתאנדקסים תתאגו גם להם ללינקים.
  אם אתם לא יכולים להשיג לינק מאתר חזק, אפשר לדאוג לכמות במקום איכות אבל בחיים לא להשיג לינק ספאם.

  השבמחק
 4. תודה על המאמר, קראתי שלאחרונה גוגל הפסיקו להתייחס לדפי 404 אבל אני לא בטוח. אשמח לשמוע דעות נוספות בנושא?
  לדעתי הסיבה לכך נובעת - ממחיקות דפים רבות באתר עם משתמשים (בניגוד לאתרי תוכן תדמיתיים), והמציאות באתרים גדולים מחייבת הופעה של המון דפי 404.

  בנוסף, חשוב להעלות את הנושא של תקינות הקוד וההבנה כי זה חלק ניכר מה - SEO המודרני. כנראה שזו המלחמה בעלות המצחיקה של שרתי אתרים - שרובם מבוססים שרתים מיושנים מאוד ולכן מתאפשרות חבילות המחיר של 5$ אחסון חודשי ושלא נדבר על חבילות ריסיילר.

  השבמחק