יום שלישי, 23 בספטמבר 2014

קידום באינטרנט כבר מזמן אינו משחק של מיקומים

עדכון פנדה, פינגווין וחיות אחרות הפכו לדבר שבשגרה בגוגל, כל מקדם אתרים שמכבד את עצמו יודע להסתכל ב-Mozcast ולבחון האם יש שינויים שונים שמתרחשים אצל לקוחותיו. אחרי גל עדכונים נוסף החלו שוב לצוף המאמרים המספידים את קידום האתרים כתחום לגיטימי ושוב החלו הניגונים המוכרים שמה שניתן לעשות היום זה inbound marketing.

לא הייתי ממהר להספיד את התחום הזה, האמת נראה לפי הצהרות של גוגל בעצמם ועל פי הצהרות של מאט קאטס בעצמו שקישורים ושאר הפרמטרים לא הולכים להיעלם בקרוב, התחום הזה מתפתח כל הזמן יחד עם מנוע החיפוש והיום במקום להיות חוד החנית של השיווק האינטרנטי, קידום אתרים הופך להיות עוד ערוץ בין הרבה ערוצים המחוברים יחדיו ומשפיעים זה על זה. 

איכות התוכן, התנועה הנכנסת, התגובה של הגולש, המבנה של האתר, כמה התכנים מוצים הלאה ברשתות חברתיות וכן הלאה הפכו להיות גורמים המשפיעים על דירוג האתר בתוצאות החיפוש ואילו קישורים נכנסים קיבלו Nerf קטן (nerf= החלישו אותם). מקדמי אתרים היום לחוצים, זאת מכיוון שיש להם בעיה למדוד את התוצאות של פעולותיהם, קיימת תחושה בחוץ שאף אחד לא באמת יודע מה עובד או לא וזאת מכיוון שאין תגובה ישירה ממנוע החיפוש ביחס ישיר לפעולות כמו בניית קישורים או הפצת תכנים, כולם עושים את כל הדברים ומקווים לטוב ואם יש תוצאות אז הם מרוצים אבל לא ברור להם למה התוצאות הם כמו שהם. 

אם תנסה למדוד שדה אלקטרומגנטי עם מדחום, כנראה שזה לא יעבוד. הפרמטרים שמקדמי אתרים מודדים השתנו ואלו שלא מדביקים את הקצב ועדיין מודדים PR, עדיין מודדים "חוזק קישורים" ועדיין מסתכלים על קידום בתור הפצת תוכן ובניית קישורים יכחדו או לפחות לא יבינו מה עובד ומה לא, לא יצליחו למדוד את הפעילות שלהם ולהבין מה באמת נותן תוצאות. 

זה לא משחק של מיקומים אלא של תנועה אורגנית הנכנסת לאתר


במשך שנים בהרצאות שלי אני מדבר על "קידום רוחבי". קידום שלא מתמקד במילות מפתח ספציפיות אלא בהגדלת החשיפה שמקבל האתר בצורה רוחבית על פני מנוע החיפוש, במקום לנסות למדוד את ביטוי X אתם צריכים למדוד את סך הביטויים האורגניים הקיימים מול התנועה האורגנית הנכנסת (כיום גוגל כמעט ולא מביאים ביטויים יותר) ולמדוד מגמת צמיחה או ירידה ביחס לסך הפעולות שאתם עושים בתוך תוכנית ספציפית שנבנית במיוחד לאתר שאתם עובדים איתו מנקודת הזמן הנוכחית שלקחתם את הפרוייקט.

הגדרות כלליות שחלות על כל הפרמטרים או כל האתרים הפכו ללא יעילותאתם אוהבים אוכל? אתן לכם אנלוגיה מעולם האוכל מקווה שזה יעבוד. התזונה המערבית מבוססת על פרמטרים שעל פיהם קובעים מה הערך הכי טוב ובריא לבני אדם למשל ביחס לכמות כולסטרול, שומן, וכמויות של  צריכה יומית של פירות, ירקות, בשר וכו'. הבעיה עם ההסתכלות הזו היא שכל גוף וכל אדם מגיב אחרת לכל סוג של פחמימה, חלבון, פרי וכו' ולכן להגיד שכל אדם צריך מתחת ל 200 כולסטרול זה לא יעיל ואפילו לא נכון, לכן מחקרים לגבי כולסטרול למשל אינם חד משמעיים, כך גם לגבי קידום של אתר אינטרנט.

כל אתר באינטרנט מחושב על פי כל הפרמטרים לדירוג ביחס לעצמו וביחס לכל האתרים בתחומו, לכן אתרים שכמעט זהים נמצאים במיקומים שונים, לפעמים עמודים שונים בתוצאות החיפוש על אותו ביטוי, כי גוגל לא רק מודדים פרמטרים יבשים בנקודת זמן נוכחית אלא על פני ציר זמן מרגע שהאתר נסרק ועד לרגע הנוכחי. כל אתר מקבל ציון איכות משלו ביחס לעצמו וביחס לאתרים אחרים בתחומו.

חשוב לזכור שיש ציון איכות שהאתר מקבל ביחס לעצמו, כלומר כמה האתר הזה איכותי על פי אמות המידה של גוגל מבחינת תוכן, ממשק משתמש ושלל פרמטרים נוספים. ככל שהפרמטרים מתווספים והופכים להיות חיצוניים לבעל האתר כך לבעל האתר יש פחות שליטה עליהם וכך גם הפעילות שלו צריכה להתרחב. 

יש מי שאומר שגוגל פועלים במרץ לחסל את כל העסקים הקטנים, כי פעילויות כאלה עולות בזמן וכסף שאין לעסקים קטנים בעוד שמותגים משקיעים את כל הונם ומופיעים חזק בכל הביטויים, אם נסתכל על תוצאות בשטח במיוחד בארה"ב הדבר נראה נכון, מי שמותג מוכר וחזק בחוץ בסבירות גבוהה שיהיה לו קל יותר להופיע גבוה גם באינטרנט.

חייבים להרכיב לכל אתר אסטרטגיה ממוקדת ואישית המתאימה לאתר הזה ומטרותיו


זה נשמע כמו קלישאה אבל זה נכון מאי פעם אמנם מחקר מתחרים הוא חשוב אבל העיניים שלנו צריכות להיות על המטרות שלנו ולא היכן המתחרים שלנו עומדים, אם המטרה היא מכירות, הרשמות, תנועה נכנסת או כל מטרה אחרת, נוכל להשיג אותה באמצעות אסטרטגיה ממוקדת שתגדיל את החשיפה באינטרנט במיוחד במנוע החיפוש. בהרצאה שהעברתי בוובינר האחרון דיברתי על כך שכל אתר זקוק לאסטרטגיה מלאה וממוקדת משלו בהתאם למטרות שלו ויש להגדיר את המטרות הללו בתוך ציר זמן ברור ויעדים, זה המיקוד של הפרוייקט ורק כך הפרוייקט ישיג את מטרותיו יהיו אשר יהיו. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה